Dvě dívky z Ostravy ve věku patnáct a sedmnáct let a s nimi osmnáctiletý místní mladík se nebezpečnému opojení oddávali nedaleko zdejšího zimního stadionu na mostě přes řeku Bečvu.

Strážci pořádku, kteří povedený trojlístek zadrželi, navíc zjistili, že jedna z dívek je celostátně hledaná policií.

Rožnovan, který se na městské policisty obrátil, tvrdil, že teenagery zahlédl se sáčkem u tváře. To podle ředitele rožnovské městské policie Daniela Vašuta odpovídá způsobu, jakým se toluen zpravidla inhaluje.

Na určené místo proto ihned vyrazila hlídka strážníků. „Když se strážníci přibližovali, trojice stihla vyhodit do Bečvy předmět, kterým byla s největší pravděpodobností plechovka s toluenem. Obě dívky se navíc daly na útěk,“ vylíčil Vašut.

Strážníci po několika desítkách metrů obě mladé uprchlice dostihli a zadrželi. „Ani jedna neměla u sebe občanský průkaz a kolegům se obě představovaly pod smyšlenými jmény. To však neprošlo naší evidencí,“ řekl Vašut. Nakonec se podle něj dívky přiznaly a uvedly správná jména. „Vyšlo najevo, že starší z nich je celostátně hledaná osoba,“ sdělil Vašut.

Obě proto skončili na obvodním oddělení státní policie v Rožnově. „Zjistili jsme, že sedmnáctiletá dívka je na útěku z diagnostického ústavu pro mládež v Ostravě,“ prozradila vsetínská policejní mluvčí Ludmila Brousilová.

Uprchlice si už poté v Rožnově příliš dlouho nepobyla. „Policisté ji převezli zpět do ústavu,“ dodala Brousilová.

Podle ředitele rožnovských strážníků Daniela Vašuta nebyl tento případ prvním svého druhu, kterým se ve městě zabývali. „Byl ale první v letošním roce. S čicháním toluenu se nesetkáváme nijak často, frekventovanější je popíjení alkoholu nebo kouření, ale čas od času se podobné případy objevují,“ připustil šéf městské policie.

Strážníci naposledy na čichače toluenu narazili v loňském roce. Tehdy se této nebezpečné zábavě oddávala dvojice místních mladíků. „Používali standardně houbu namočenou v toluenu a vloženou do sáčku,“ popsal Vašut.

Před třemi lety mělo vdechování nebezpečných výparů z rozpouštědla v Rožnově i tragický konec. „Měli jsme tu mladého muže, kterému už bylo přes osmnáct let a ten se doslova učichal k smrti,“ potvrdil Vašut. Podle jeho slov je závislost na toluenu daleko nebezpečnější než třeba alkohol. „Většinou už z ní není návratu,“ podotkl Vašut.