„Mladé dívce, která ještě navštěvuje střední školu, nenechali žádné prostředky ani peníze. Domů se prý může vrátit jen pod tou podmínkou, že vstoupí do sekty,“ informovala zlínská policejní mluvčí Jana Bartíková.

I když je dívka plnoletá, není doposud výdělečně činná. „Proto stále trvá vyživovací povinnost rodičů,“ podotkla mluvčí.

Nyní je na samotné dívce, zda požádá o pomoc sociální odbor zlínského magistrátu. „Pokud člověk není zletilý, může mu pomoci takzvaná sociálně právní ochrana dětí, která pak spolupracuje i s rodinou. A těm, kteří již dosáhli osmnácti let a nemají ještě zaměstnání, poskytneme kontakty na ubytovny a pomůžeme jim zařídit sociální dávky. Můžeme se domluvit i s Charitou, aby nabídla potřebnou pomoc, ať už je to jídlo či ošacení. Pokud k dítěti mají rodiče ještě i vyživovací povinnost, pomůžeme zařídit i kroky na její uplatnění. Samozřejmě ale záleží na tom, zda o naši pomoc člověk požádá,“ přiblížila vedoucí Jana Pobořilová.

Podle Zdeňka Vojtíška ze Společnosti pro studium sekt a nových náboženských směrů, není takové chování náboženského spolku běžný, na druhou stranu ani ojedinělé. „Tyto typy společností jsou totiž v neustálém konfliktu s okolním světem. Připadají si jako ve výkladní skříni. A o to víc i lpí na výchově svých dětí. Tedy jejich cílem je, aby i oni byly součástí tohoto spolku. A pokud dítě odmítne, berou to jako svou obrovskou prohru a osobní selhání daleko více, než je to v běžné rodině. Tato frustrace je tak silná, že se raději se svým členem rodiny rozloučí, než aby s ním dál sdíleli společný život. Přeruší s ním veškeré kontakty,“ vysvětlil Vojtíšek.

Policisté případ vyšetřují jako podezření z trestného činu útisku. „Z trestního zákona vyplývá, že kdo jiného nutí, zneužívaje jeho tísně nebo závislosti, aby něco konal, bude potrestán odnětím svobody až na šest měsíců,“ odcitovala Bartíková.

Dodala, že jde o trestný čin, který se na Zlínsku vyskytuje velmi sporadicky.