.Do budovy soudu se dostavilo sedm svědků, kteří poté vypovídali před senátem. Nicméně rozsudek v pondělí ještě nepadl. Soudce Aleš Matura odložil další pokračování líčení na začátek dubna.

Tomáš Jansa, Petr Rýpar, Jaroslav Vrtil a Jiří Král, všichni ve věku od jednadvaceti do čtyřiceti let z Olomoucka a Přerovska, měli podle obžaloby způsobit škodu blížící se hranici šesti milionů korun. Samotný soudní spis, který se jejich kriminální činnosti týká, čítá zhruba tři a půl tisíce stránek.

Z obžalovaných zasedli na lavice v soudní síni pouze Jiří Král, který je ve vazbě a Petr Rýpar stíhaný na svobodě. „Tomáš Jansa i Jaroslav Vrtil požádali o možnost, aby soudní proces probíhal v jejich nepřítomnosti,“ vysvětlil na začátku líčení absenci zbývajících dvou obžalovaných soudce Aleš Matura.

Hned první z předvolaných svědků odmítl před soudem vypovídat s odůvodněním, že jeden z obžalovaných je pro něj osobou blízkou. Senát mu vyhověl a svědectví nepožadoval.

Do svízelné situace se dostal další ze svědků, který na otázku soudce, zda mu jeden z obžalovaných Jaroslav Vrtil nabízel kradené zboží k prodeji, odpověděl, že se tak nikdy nestalo.

Přepis telefonních odposlechů z března 2009, které poté soudce v soudní síni přečetl, ale dokázaly, že obviněný muž přece jen svědkovi nabízel například vysílačky či DVD přehrávač. „Tyto věci ale nepatřily mezi kradené zboží, na které se mne při výslechu ptali policisté,“ reagoval na záznamy telefonátů svědek. Soud jeho vysvětlení uvěřil.

Před senátem se poté vystřídalo ještě pět dalších svědků. Nicméně k uzavření celého případu četných krádeží to ještě nestačilo. Soudce Aleš Matura líčení odložil na 4. dubna, kdy bude výslech několika dalších svědků pokračovat.

Obžalovaná čtveřice mužů se měla v letech 2008 a 2009 různou měrou podílet na téměř dvacet vloupáních. Nejaktivnějšími se skupiny byli podle obžaloby Jiří Král a Jaroslav Vrtil. V těsném závěsu za nimi pak nejmladší z party Tomáš Jansa. Jejich jména střídavě figurují například u vloupání do prodejny zahradnické a lesnické techniky ve Vsetíně Bobrkách z podzimu roku 2008. „Pomocí auta a lana vytrhli mříž chránící vstup do prodejny a ukradli tady třiadvacet pil, křovinořezů a další techniky,“ přiblížil při minulých líčeních jeden z případů Jiří Zemek.

Podle velmi podobného scénáře se darebáci vloupali také do dvou prodejen s nářadím či lesnickou technikou v Šumperku, v Lipníku nad Bečvou, v Hulíně, znovu na Bobrkách, v Bystřici pod Hostýnem, Častolovicích či v Jihlavě. Vloupali se také do několika prodejen v Olomouci, Chocni či v Hulíně, kde se zajímali se o fotoaparáty, notebooky, mobilní telefony či navigace. Ukrást chtěli také auto a dvakrát údajně loupili na benzínových pumpách v Jablonném nad Orlicí a v Protivanově.

Přímo na vloupáních a krádežích se podle obžaloby podíleli Král, Vrtil a Jansa. Rýpar pak měl, zejména od Vrtila, kradené zboží přebírat a dále prodávat.