Násilník je od pátku ve vazbě. Policejní komisař jej obvinil z trestných činů výtržnictví, nebezpečné vyhrožování a vydírání. Hrozí mu až osmileté vězení.

…ŘEKNI, CO O NÍ VÍŠ…

Čtyřicátník z Rožnovska zvolil vskutku podivný způsob, jak zabránit rozpadu vztahu se svou o dvacet let mladší přítelkyní.

„Partnerka se odstěhovala ze společného bydlení a nechtěla s ním nic mít," přiblížil okamžik, který spustil řetězec dramatických událostí, vsetínský policejní mluvčí Vladislav Malcharczik.

Zhrzený muž chtěl svoji přítelkyni zpátky. Neváhal přitom sáhnout k násilí. Prvním terčem se předminulý víkend stala devatenáctiletá kamarádka jeho v tu chvíli již bývalé partnerky.

„Mladou ženu z Valašského Meziříčí fyzicky napadl a dokonce ohrožoval i nožem, aby se dozvěděl informace o své přítelkyni. Padla i výhrůžka zabitím," vylíčil Malcharczik.

Vše vyvrcholilo minulé úterý večer ve Valašském Meziříčí. Muž se setkal na lavičce se svou bývalou dvacetiletou přítelkyní a chtěl ji zpět.

„Požadavek o její návrat podpořil i namířenou zbraní ukrytou v igelitové tašce. Žena už z minulosti věděla, že se jedná o samopal, a tak raději jednala podle požadavků násilníka," popsal policejní mluvčí.

Dvojice odjela do místa svého někdejšího společného pobytu. Ženě se ale podařilo v nestřeženém okamžiku informovat policii. 

Muži v uniformách zakročili ve chvíli, kdy se pár znovu vracel do Meziříčí. Násilník skončil v poutech.

Kriminalisté zajistili také zbraň, kterou předtím agresor vyhrožoval. Šlo o samopal vzor 61 upravený pro akustickou střelbu.

„Zajistili i několik ostrých nábojů do této zbraně. Navíc zjistili, že muž má zbraň v držení neoprávněně," zdůraznil Malcharczik.

Je tedy možné, že k trestným činům výtržnictví, nebezpečné vyhrožování a vydírání, z nichž už policejní komisař násilníka obvinil, přibude ještě nedovolené ozbrojování. Kriminalisté ještě prověřují, kde muž ke zbrani přišel a zda už v minulosti nefigurovala u jiné trestné činnosti.

Případy nevydařených vztahů, které vyústí ve výhrůžky a napadání, nejsou podle Vladislava Malcharczika v regionu výjimkou. Policisté se s nimi setkávají často.

Jeden takový do jisté míry kuriózní případ se odehrál na začátku června v Horní Lidči, kdy muž z Hornolidečska zaútočil na domovní dveře místní dívky motorovou pilou a zanechal v nich asi padesát centimetrů dlouhou díru.

„Tady šlo ale o opačný problém, muž se naopak snažil ukončit nechtěnou náklonnost, kterou k němu dívka chovala," řekl Malcharczik.

V podobných případech vyšetřovatelé vždy rozlišují, jaké okolnosti k nim vedly a o jak závažné výhrůžky se jedná. Zda se jedná o hrozbu pod vlivem alkoholu, hrozbu se zbraní, zda ten, kdo vyhrožuje, má násilnickou minulost či byl už trestaný a podobně. Podle toho volí, zda jde o trestný čin či „pouze" o přestupek.

Zkušenosti s hrozbami mezi partnery mají také ve vsetínském Azylovém domě pro ženy a matky s dětmi, kde ohrožené ženy nalézají útočiště. Ženy se též obracely na linku důvěry, kterou azylový dům před časem provozoval.

„Setkávali jsme se ale spíše s takovými typy mužů, kteří volili psychický nátlak a vydírání. Například vyhrožovali sebevraždou, pokud je žena opustí, a tím na ni přehazovali odpovědnost za případnou smrt," uvedl ředitel Azylového domu pro ženy a matky s dětmi Michal Trčálek.

Podle jeho slov má z dlouhodobého hlediska polovina žen, které přicházejí do vsetínského azylového domu, zkušenosti s fyzickým či psychickým domácím násilím.