Dopravní policisté totiž krátce po jejím skončení v sobotu 8. ledna odpoledne zastavili devatenáctiletou řidičku, která byla pod vlivem pervitinu. V autě přitom vezla dvě nezletilé děti. O této události jsme informovali už v minulém týdnu.

Vyšlo najevo, že mladá žena byla vedoucí jedné z meziříčských tříkrálových skupin. Dvě děti, které vezla domů, zase malí koledníci, jež měla ten den na starost.

Policisté si nejprve mysleli, že je dívka opilá. Její roztěkané chování a nepřirozená veselost je ale později přivedlo na drogy. Test poté prokázal požití pervitinu, což dívka přiznala. „Hrozně mě to namíchlo. Nikdy by mne nenapadlo, že něco takového udělá člověk, který pracuje pod záštitou církve a má s sebou děti, které mu pomáhají vybírat peníze pro charitu,“ neskrýval rozčilení Tomáš Válek, jehož dcera byla jedním ze dvou dětí v autě.

Prozradil, že s tím, že jeho dcera bude koledníkem při tříkrálové sbírce, neměl žádný problém. „Nebál jsem se svěřit dceru někomu, kdo je podle mě věřící. Ta holka ale ohrozila životy obou dětí a samozřejmě i svůj,“ zlobil se Válek.

Podle jeho slov by se lidé, kteří mají sbírku na starosti, měli více zajímat o to, kdo pro ně pracuje. „Druhá otázka je potom ta, kde vzala devatenáctiletá dívka, která nepracuje, peníze na drogu, kterou si nutně musela vzít krátce po tom, co odevzdala tříkrálovou kasičku,“ zamyslel se Tomáš Válek.

Tříkrálovou sbírku organizovala ve Valašském Meziříčí zdejší Charita. Její pracovníci, ani představení Římskokatolické farnosti v Meziříčí, která se také na sbírce podílí, neměli o incidentu s pervitinem ani tušení. „Nevím o tom nic, je to pro mě překvapení,“ uvedl meziříčský farář Pavel Stefan.

Podle něj je hlavním organizátorem tříkrálové sbírky právě Charita a farnost jí do práce nemluví. „Charita určuje, jaké budou skupinky, kdo bude jejich členem. My pouze pomáháme například tím, že sbírku ohlašujeme v kostele, povzbuzujeme lidi,“ přiblížil Stefan s tím, že neví, kteří lidé se Charitě jako koledníci přihlásili.

Zprávou o vedoucí skupinky koledníků pod vlivem drog byla nemile překvapená také ředitelka Charity Valašské Meziříčí Zdislava Odstrčilová. „Je to závažná informace. Nikdo, ani policie, nám zatím nic neříkal,“ řekla Odstrčilová.

Ve Valašském Meziříčí působilo více než sto tříkrálových skupin a kontrolovat všechny lidi není podle ředitelky Charity možné. „Většina vedoucích skupin jsou naši známí, nebo lidé, které nám doporučí. Někteří se hlásí sami. V každém případě to znamená, že musíme na výběr dávat mnohem větší pozor a důraz,“ uvedla Odstrčilová. Letošní incident chce podle svých slov prošetřit, jak jen to bude možné.

Devatenáctiletá řidička přišla prozatím o řidičský průkaz a v přestupkovém řízení jí hrozí pokuta od deseti do dvaceti tisíc korun, plus zákaz jízdy na šest měsíců až jeden rok.