Advokát společnosti Immobilien Pirker reality (IPR) Jiří Bönish, která se domáhá vlastnictví rožnovských bytů, doslova na poslední chvíli vyrukoval s „tajemným“ dokumentem.

Soudce Okresního soudu ve Valašském Meziříčí Aleš Matura jednání proto odročil na 13. ledna. Musí se totiž zjistit, zda je pravý dokument advokáta, nebo ten z katastru.

Majitelé bytů, o které IPR neúnavně usiluje, jsou toho názoru, že advokát jen hraje o čas. „IPR dobře ví, že nás musí unavit a opravdu finančně vyčerpat, abychom propadli beznaději,“ uvedla na internetových stránkách vlastníků rožnovských bytů jedna z poškozených Zdenka.

V devadesátých letech si od města Rožnova odkoupili Rožnované byty do vlastnictví. Po letech je zažalovala společnost, která si na byty dělá sama nárok. Spor se dotýká stovek domácností.

V předchozím, říjnovém stání soudu se advokátovi IPR také podařilo jednání zdržet. Vypovídat měl tehdy bývalý ředitel Tesly Rudolf Sýkora. Kvůli advokátovým „právním kličkám“ se tak ale nestalo. „Nesouhlasím s výslechem. Alespoň ne do té doby, dokud nebudu vědět, o čem by svědek vypovídal,“ pronesl tehdy Bönish. Ke slovu se tak Sýkora dostal až ve čtvrtek. Podle jeho názoru není možné, aby se kvůli nepodstatnému administrativnímu pochybení tato kauza řešila tak dlouho.

Ve čtvrtek vypovídal také bývalý ministr pro privatizaci a správu národního majetku Tomáš Ježek, který se říjnového projednávání.

„Připustil, že ministerstvo udělalo unáhlené kroky. Dle našeho názoru mělo následovníka Tesly založit představenstvo, nikoli ministerstvo,“ prozradil David Zapletal z občanského sdružení Rožnovské byty.

Na příští jednání si soud vyžádal svědectví dalších svědků.

Nastupující starostka Rožnova Markéta Blinková neskrývala své zklamání. „Lidem jsou upírána základní lidská práva. Doufala jsem, že alespoň část lidí, kterých se to týká, bude mít klidné Vánoce,“ reagovala Blinková, která také dodala, že si soud vyžádal i některé listiny z rožnovského Městského úřadu.