Policejní mluvčí Simona Kyšnerová upřesnila, že v úterý se jednalo o 21 běženců, ve středu pak o dalších 35.

„Například na hraničním přechodu ve Strání jsme při kontrole zastavili osobní vozidlo, v němž se nacházel řidič cizí národnosti a s ním dalších pět běženců. Pátého z migrantů jsme objevili v zavazadlovém prostoru auta. Řidič je podezřelý z převaděčství,“ uvedla Kyšnerová.

Další skupinky běženců zajistili policisté na Študlovsku, v Nedašově Lhotě, Poteči, Komni nebo v Uherském Hradišti.

Cvičení s názvem Morava začalo ve Zlínském kraji v úterý ráno. Ve stejnou dobu odstartovalo také v kraji Jihomoravském a Moravskoslezském.

Tragická havárie čtyřkolky ve Zděchově - 25. 8. 2022
Starší muž havaroval se čtyřkolkou ve Zděchově. Vážným zraněním podlehl

„Jedná se o reakci na zvýšený počet záchytů nelegálních migrantů ze zemí Blízkého východu. Cílem cvičení je ověřit připravenost policie zajistit vnitřní pořádek, bezpečnost a ochranu státních hranic v případě znovuzavedení kontrol na vnitřních hranicích České republiky se Slovenskem,“ vysvětlila Kyšnerová.

S policisty při cvičení spolupracovala také armáda a Celní správa. Jen ve Zlínském kraji se do akce zapojilo 88 policistů, vojáků a celníků.

„Obsadili jsme všech devět hraničních přechodů včetně úseků na zelené hranici,“ popsala mluvčí.

Od května letošního roku zaznamenali zlínští cizinečtí policisté enormní nárůst nelegálních migrantů. Převážně z Blízkého východu.

Od 20. května do dnešních dní evidují již 1024 případů nelegálního překročení státní hranice se Slovenskou republikou, zatímco celý loňský rok až do května roku letošního byl záchyt migrantů téměř nulový.

„Cizinci nyní využívají nové migrační trasy, a to převážně ze Srbska přes Maďarsko a Slovensko do České republiky a dál Německa. S nárůstem migrace neustále posilujeme výkon služby v příhraničí,“ dodala Simona Kyšnerová.