Souzený muž v něm prý nechtěl zavraždit manželku, ale jen sebe. Nešťastníka soud včera zprostil obžaloby

Obžaloba ho vinila z toho, že připravoval vraždu své manželky. Senát v čele s Vladimírem Hendrychem ho ale obžaloby zprostil. Muž chtěl totiž možná spáchat jen sebevraždu.

Život sedmapadesátiletého muže a otce několika nyní již dospělých dětí hořce poznamenal rozchod s manželkou.

„Je to velmi hodný člověk dobrácké povahy,“ popsala advokátka Hana Klimová, jak jejího klienta vylíčili lidé, kteří ho znají.

Že nemá sklony k agresivitě, potvrdil i znalecký posudek z oboru psychologie a psychiatrie.

Na první pohled je proto nepochopitelné chování muže na začátku roku 2011. Třetího ledna natočil video, v němž se loučil s dětmi, sdělil, že spáchá sebevraždu a že si svoji ženu, která ho opustila, vezme s sebou. Vzkazoval také, jak by pozůstalí měli zařídit jejich pohřeb. Horší ale je, že v garáži domu si upravil auto tak, aby opravdu mohlo sloužit jako nástroj smrti. Ten, kdo by se do něj posadil a nastartoval, by se otrávil výfukovými zplodinami.

„Hadice byla zavedena do interiéru, vše bylo utěsněno, motorová část překrytá,“ uvedla žalobkyně Alice Zatloukalová.

Na pátého listopadu dopoledne si muž domluvil schůzku s manželkou, která měla ten den odpoledne nastoupit do práce. Tam ji bez jejího vědomí omluvil, že má horečky a nemůže přijít. Ženě ale mezitím volala dcera, která jí radila, ať na schůzku nechodí.

Údajná příprava vraždy, z které byl muž obviněn, tak nedošla k žádnému výsledku.

Videonahrávka a upravené vozidlo však přivolané policisty oprávněně přivedly na stopu, že zde něco nebylo v pořádku.

„Skutečně připravoval rozšířenou sebevraždu. Nedošlo k tomu jen proto, že tomu zabránili jeho nejbližší příbuzní,“ uvedla Zatloukalová.

Tichý muž, který se kvůli bolestem kyčlí pohybuje jen pomalu a o berlích, naslouchal soudnímu jednání zkroušeně a občas si otřel oči od pláče. Když dostal možnost závěrečného slova, byl stručný: „Akorát vím, že bych manželce neublížil, že bych…“ Pak se mu zlomil hlas.

Podle znalců je muž psychicky labilní, neschopný vyrovnat se s odchodem manželky a má sklony k sebedestrukci.

Jeho příbuzní, z nichž některé soud vyslechl jako svědky, si o něj ještě před 5. lednem dělali vážné obavy. Donutili ho jít k psychiatrovi, který mu předepsal léky. Psychický stav muže se však nijak výrazně nezlepšil. Třetího ledna do sebe prý nasypal celou hrst léků a zapil je alkoholem. Poté natočil video, na němž vylíčil svůj záměr, na které si ale později vůbec nepamatoval. Znalci nevyloučili, že za takovou ztrátu paměti mohou léky, které předtím spolykal.

I když úprava auta nasvědčovala tomu, že muž opravdu něco chystal, nikdo nemůže vědět, co měl vlastně v úmyslu.

„Je možné, že 5. ledna chtěl na základě pohovoru s manželkou spáchat sebevraždu,“ vysvětlil soudce Hendrych, proč muže zprostil obžaloby.

Rozhodování zkomplikoval fakt, že při jednom z dřívějších jednání o vazbě se muž k přípravě vraždy přiznal. Později ale uvedl, že k tomu byl dotlačený.

Jeho „poradcem“ nebyl nikdo jiný než spolubydlící ve vazbě Pavel Nárožný. Tento muž, který v současné době čelí obžalobě z brutální vraždy svého otce a jeho manželky, je známý svými dopisy a stížnostmi nejrůznějším institucím.

„Jen mně osobně neustále psal dopisy, že mi pomůže s obhajobou nebo že napíše ústavní stížnost,“ zmínila advokátka Klimová.

„Můj klient jednou přišel s papírkem od pana Nárožného, který se měl naučit nazpaměť, a byl nešťastný, že neumí ani jednu větu,“ doplnila.

I když prý svému klientovi vysvětlila, že jeho obhájkyní je ona a ne jeho spolubydlící, zřejmě to nezabralo. O muži z Rožnova znalci tvrdí, že je velmi snadno ovlivnitelný. Navíc má za sebou osm měsíců vazby s obžalovaným, který je naopak výrazně dominantní osobností.

Osvobozující rozsudek pro něj proto znamená především to, že se bude moci vrátit do příjemnějšího prostředí mezi své blízké.