Do školních lavic nezasedli studenti Stavební průmyslové školy ve Valašském Meziříčí, Strojní průmyslové školy ve Vsetíně a Odborného učiliště v Kelči.

O umístění bomby informoval neznámý anonym ředitele a ředitelky ve středu odpoledne. K výbuchu mělo dojít v pátek v osm hodin ráno. Ani v jedné z ohrožených škol policisté a hasiči výbušninu nenašli.

Anonym informoval všechny ředitele škol emailem. Ředitelé se s výhružkou okamžitě obrátili na policii. „Na nezbytně dlouhou dobu jsme v době, kdy mělo dojít podle výhrůžek k výbuchu uložené bomby, omezili dopravu. Policisté po uplynutí této lhůty provedli důkladné prohlídky objektů škol," vysvětlila zlínská policejní tisková mluvčí Monika Kozumpíková.

O nebezpečí bombového útoku se nejpozději dozvěděli studenti a učitelé na stavební průmyslové škole ve Valašském Meziříčí. E-mail, který neznámý vtipálek rozeslal do celkem jedenácti středních škol a učilišť totiž skončil ve spamu. „O situaci mě ve čtvrtek ráno telefonicky informovala ředitelka Odborného učiliště v Kelči. Okamžitě po zjištění, že se anonymní útok týká také naší školy, jsme začali s evakuací všech studentů," prozradila ředitelka Střední průmyslové školy stavební ve Valašském Meziříčí Jindra Mikuláštíková.

Kdo má anonymní email na svědomí, nemá ani jedna z ředitelek napadených škol tušení. „Nemyslím si, že za tím stojí některý ze studentů, který chtěl oddálit třídní schůzky. Osobně to vnímám jako nepovedený vtip psychicky narušeného člověka, který svým jednáním paralyzoval výuku na několika školách v našem regionu," sdělila Jindra Mikuláštíková.

Obdobně reagovala na dotaz také ředitelka Strojní průmyslové školy ve Vsetíně. „Snažila jsem se v tom najít nějakou souvislost. Jak například anonym postupoval při výběru škol, ale opravdu nemám ponětí, kdo by za činem mohl stát," vysvětlila Jarmila Minaříková.

Podle psychiatra nejsou výhružné anonymy dílem mladého, dospívajícího člověka, ale spíše člověka staršího. „Osobně tipuji, že se jedná o člověka, který je nespokojený a který si svou frustraci vybíjí tímto způsobem. Je to člověk, který není nemocný, jen má narušenou osobnost a těžko se vyrovnává s problémy," vysvětlil psychiatr Pavel Konečný.

Neznámý autor výhružných e-mailů se dopustil přečinu šíření poplašné zprávy, za což mu v případě odsouzení hrozí až tři roky za mřížemi.