V noci ze sobotydne 11.srpnana včerejšek od půl deváté večer do tří hodin ráno totiž policisté zadrželi jednoho uprchlého chovance z „pasťáku“, deset opilých mládežníků a jednoho teenagera, hrajícího na výherních automatech. Akce začala kolem osmé hodiny večer krátkou poradou. V plánu je několik desítek barů, hospod a diskoték, kde se podle předchozího průzkumu mládež pravidelně schází. Do akce vyjíždí 14 policistů včetně psovoda, dvě pracovnice Krajské hygienické stanice, zástupce hasičů a kurátor pro práci s mládeží. Kolem půl deváté policisté vchází do prvního vsetínského baru: Marylin Sychrov.

U prvního stolu sedí několik mladíků. Jeden nemá ještě osmnáct a popíjí pivo. Objednal mu je prý kamarád a… je opilý. Policisté oba odvádí ven. Dýchací přístroj ukazuje hodnotu 1,72. „Vypil jsem nějaké piva,“ přiznává nakonec.Kurátor jej společně s policisty nakonec odváží domů. Kamarád za pozvání na pivo dostává pokutu tisíc korun. O několik minut později najíždí čtyři policejní auta k Hills baru v Jiráskově ulici. Tady se to mládeží jenom hemží. V síti uvízla sedmnáctiletá slečna s 0,32 promile. „Prý jí matka podala alkohol doma,“ šeptá mi do ucha policejní mluvčí Lenka Javorková, která zásah monitoruje. Nějaký mladík se „tajně“ pokouší zásah natočit na videokameru.

„To je v pořádku, jsme na veřejném prostranství,“ usmívá se mluvčí. Velitel zásahu Roman Jakubů velí odjezd směr Ratiboř, bar Manhattan. Vsetínští mládežníci totiž už pomocí SMS informují své kamarády o zátahu. V Ratiboři nás čekají první nepříjemnosti. Jednomu z opilých mládenců se nelíbí, že policisté nařídili vypnout jukebox. Kamarádi jej ale povykujícího vtahují mezi sebe a uklidňují. „V každém objektu žádáme obsluhu o vypnutí hudby, i když to občas, jako v tomto případě, vyvolá vlnu nevole. Potřebujeme klid pro práci,“ vysvětluje velitel zásahu.

Důležité je, aby kontrola proběhla co nejrychleji. Tentokrát jsou s promile nachytáni hned tři mládenci. „Bolelo mě břicho. Taťka mi říkal, že si mám dát pivo,“ tvrdí například sedmnáctiletý mládenec. Kolem půl jedenácté se vracíme nazpět do Vsetína, kde se k nám připojuje také hlídka městských strážníků. Na paškál totiž mají přijít místní diskotéky. Předtím se ještě jedeme podívat do Rokytnice, do restaurace Rondel. Ve vedlejším Orio herna baru čeká policisty nečekaný úlovek.

U baru popíjí s jedním místním mužem v montérkách sedmnáctiletý mladík, který dva dny zpět utekl z nápravného zařízení pro mládež. Překvapeného chovance pasťáku odváží policisté v želízkách na stanici. Policistku, která pořizuje záznam ale slovně napadá agresivní opilec. Toho nakonec pacifikuje servírka. Ve Vsetíně procházíme ještě oblíbenou diskotéku Besední dům. I když je prázdná, u jednoho ze stolů sedí podnapilé šestnáctileté děvče z Rožnova pod Radhoštěm. Akce je na chvíli pozastavena, kvůli úlovku z Orio baru. Utečenec z nápravného zařízení musí být totiž vyslechnut a přepraven eskortou do novojičínského okresu.

Po vyřešení situace vyrážíme směr Valašské Meziříčí. Kolem půlnoci se na chvilku občerstvujeme na čerpací stanici. Vyrážíme do vyhlášené mekky meziříčských teenegerů: klubu Lyra. Tady je ovšem tentokrát také prázdno. Nicméně návštěva policistů se evidentně nelíbí místnímu provozovateli. Velitel zásahu se dostává pod palbu nadávek i výhrůžek. Velitel vše řeší v klidu a na oplátku představuje majiteli zástupkyně hygieny a hasičů. Muž jako mávnutím kouzelného proutku mění rétoriku a začíná spolupracovat. „Jsme zvyklí i na horší chování. S tím se bohužel nedá nic dělat,“ vysvětlují policisté. V baru setrváváme o něco déle kvůli ochraně pracovnic hygieny. Mezitím několik policistů projíždí další bary ve městě.

V půl druhé přichází tip na diskotéku v Choryni. Tam se začíná situace přiostřovat. Mladým lidem se nelíbí, že jsou k policejním autům odváděni jejich nezletilí kamarádi. Skvělou práci zde odvádí policejní psovod se svým svěřencem. Drží stále se zvětšující hlouček neodbytných zvědavců v patřičné vzdálenosti od pracujících policistů. Jedna z policistek přivádí teprve patnáctiletého chlapce, který nadýchal 0,61 promile. Ihned se jej ujímá kurátor a odváží jej, stejně jako předchozí provinilce, k rodičům.

Velitel zásahu ještě informuje pořadatele o provedení kontroly a odjíždíme směr Rožnov. Směřujeme pak na Prostřední Bečvu. Cílem je oblíbená Zavadilka. Zatímco Rožnov je už před třetí hodinou společensky mrtvé město, tady to ještě stále tepe. Ve Sport baru Victoria přes nevoli místních starších návštěvníků odvádí z výčepu a tanečního sálu policisté přiopilou sedmnáctiletou dívku a stejně starého mladíka, kterého dokonce přistihli u výherního automatu.

„Nadýchal nejvíc za celý večer. Byla to bezmála dvě promile,“ informovala mluvčí Javorková. Další, osmnáctiletý výtržník dostává na místě blokovou pokutu. „Plival na koberec v baru, když byl vyzván, aby se prokázal,“ říká jeden z policistů. Třiapadesátiletou barmanku, která si neohlídala pohyb u automatů, policisté odvážejí k výslechu na stanici do Horní Bečvy. Je podezřelá z trestního činu ohrožení výchovy mládeže. Je kolem čtvrté ráno a akce končí. Policisté za celou sobotní noc navštívili celkem šestnáct barů, restaurací a diskoték.

Zkontrolovali 32 nezletilců. Z tohoto počtu jich bylo deset pod vlivem alkoholu. S tím, že naměřené hodnoty se pohybovaly v rozmezí od 0,10 do 1,94 promile. „Naším úkolem bylo provést preventivní akci. Což se beze zbytku splnilo. Velkým úspěchem bylo zadržení chovance na útěku,“ zhodnotil akci v neděli ráno velitel zásahu Roman Jakubů.