„Pedagožku jsme před několika dny obvinili z trestného činu ublížení na zdraví s následkem smrti z nedbalosti. Právě ona měla dohlížet na bezpečí svých studentů. V inkriminovanou dobu však u bazénu vůbec nebyla,“ sdělila mluvčí zlínské policie Jana Bartíková. Dodala, že s ohledem na pozůstalé nebude policie k tomuto případu zveřejňovat další podrobnosti. Pokud soud uzná devětačtyřice­tiletou pedagožku vinnou, hrozí jí v krajním případě pětileté vězení.

Podle matky zesnulého studenta nebude rodina po pedagožce požadovat žádné odškodné. „Už jen to, co se stalo, si ponese s sebou celý život. Navíc nám už syna nic nevrátí,“ reagovala na obvinění. Podle ní by však část viny měly nést i městské lázně. Jejich ředitel Lubomír Matoušek se včera Deníku odmítl vyjádřit. Po tragické události se však nad bazénem objevila strážní věž, z níž má plavčík větší přehled o návštěvnících láz­ní.

Obviněná učitelka měsíc po nešťastné události ze školy odešla. Podle nynějšího ředitele Petra Pagáče nebylo na základě tragédie nutné dělat žádná zvláštní opatření. „Učitel je povinen dodržovat ty předpisy a povinnost, které jsou mu ze zákona dány. Tehdy došlo k jejich porušení. Nebyl tedy důvod dělat nějaké opatření nebo zvyšovat dohled nad kantory. Jejich povinností je plnit to, co mají, což nyní dělají,“ sdělil Pagáč.

Policie se k případu loni v prosinci vrátila po přibližně roční odmlce. Přestože krátce po nešťastné události zahájila trestní stíhání, jak pedagožky, tak i plavčíka, státní zastupitelství nakonec vloni v létě případ uzavřelo s tím, že za smrt osmnáctiletého mladíka nikdo vinu nenese. „Učitelka, která sice měla být přítomna hodině plavání, ale nebyla, což samozřejmě bylo pochybení, však smrt mladíka nezavinila. Plavčík byl na svém místě a sledoval hladinu, což se potvrdilo i na základě výpovědí. Nicméně na celý bazén byl úplně sám,“ vysvětlil tehdy státní zástupce Jan Zubek.

S jeho závěry ale nesouhlasili rodiče zesnulého mladíka. „Náš syn zemřel v době vyučovací hodiny a v hlídaném bazénu. Domníváme se, že v tomto případě neselhal pouze jedinec, ale celý systém plavčického dozoru. Rovněž tak učitel musí mít po celou dobu výuky, a to i plavání, všechny svěřené osoby pod kontrolou. Musí vědět o místě jejich aktuálního pohybu a pobytu. To přímo říká školský zákon,“ podotkla v létě matka studenta. Proto proti tomuto závěru podali stížnost na krajské státní zastupitelství. To však potvrdilo verdikt okresního státního zastupitelství.

Loni v prosinci ale Krajské státní zastupitelství opět nařídilo okresnímu zastupitelství, aby provedlo další dokazování. To vyvrcholilo vznesením obvinění.