Zároveň se budou zpovídat také z toho, že v listopadu, kdy byli zatčeni, ujížděli v divoké honičce policistům. Přitom na policejní vozy házeli nejrůznější nářadí a dokonce i zápalnou láhev.

Státní zástupce je obvinil z krádeží, poškozování cizí věci, násilí proti úřední osobě a ohrožení pod vlivem návykové látky. Hrozí jim až šestileté tresty vězení.

Ke vsetínskému soudu se v pondělí v poledne dostavili jen dva z obviněných mužů, sedmadvacetiletý Petr Velič (stíhaný vazebně) a o rok mladší Ladislav Rusin. Zbývající dva Karel Tÿrscherl a David Jaroš do soudní síně nedorazili. „O svém klientu nemám žádné zprávy. Naposledy jsem jej viděl u výslechu při přípravném řízení,“ krčil u soudu rameny obhájce Karla Tÿrscherla.

Soudce Aleš Matura byl s absentéry rychle hotový. „Soud to bere tak, že se oba obvinění soudu vyhýbají. Řízení proti nim proto vylučujeme k samostatnému projednání,“ řekl Matura.

Slovo poté dostal státní zástupce, který přečetl obsáhlou obžalobu čtveřice mužů. Různou měrou se měli vloni v říjnu a listopadu podílet na několika krádežích a vykradením osobních vozů například ve Valašském Meziříčí či Rožnově pod Radhoštěm.

Státní zástupce je zároveň také obvinil z násilí proti úřední osobě. Tohoto skutku se měli dopustit, když je v listopadu při vloupání do auta v Rožnově vyrušila policejní hlídka.

Čtveřice mužů se dala na útěk v dříve ukradené Škodě Octavia. Pronásledování se změnilo ve zběsilou noční honičku, do které se zapojilo několik policejních hlídek z Valašska a Frýdeckomístecka. Skončila až po několika desítkách kilometrů poblíž vodní nádrže Olešnice ve Frýdku-Místku. „Pronásledovaní nerespektovali světelná a zvuková znamení policejních vozů, místy ujížděli až stošedesátiki­lometrovou rychlostí, nebezpečně blokovali policejní vozy, do několika úmyslně narazili a opakovaně vyhazovali z oken nejrůznější předměty,“ líčil průběh honičky státní zástupce. Vzduchem mimo jiné proletěly nástrčné klíče, vrtačka či autorádio. „Obžalovaný Karel Tÿrschler hodil také zápalnou láhev,“ tvrdil u soudu státní zástupce.

Auto při honičce řídil obžalovaný Petr Velič. „Místy jsem jel až sto sedmdesát kilometrů v hodině. Najížděním na policisty jsem chtěl jen získat prostor k útěku, rozhodně jsem je nechtěl zabít. Že by mohl do cesty vejít chodec, jsem si neuvědomoval,“ vypovídal u soudu Velič. Přiznal také to, že před jízdou užil pervitin. „Ujížděl jsem proto, že jsem měl kradené auto. Navíc mi ostatní říkali, že mám jet a policisty blokovat,“ dodal Velič.

Co se týče házení předmětů na policejní vozy, oba včera přítomní obžalovaní se shodli, že to byla především práce obviněných Davida Jaroše a Karla Tÿrscherla. „Petr Velič řídil a já jsem nic z auta nevyhazoval. Jen jsem otevřel jedno okno,“ hájil se obžalovaný Ladislav Rusin. Sám prý řidiče přesvědčoval, aby zastavil. „Ale neodpovídal mi,“ krčil rameny Rusin.

Soudce Aleš Matura v pondělí stihl také výslech dvou svědků, kteří patří mezi skupinu poškozených činností čtyřlístku zlodějů. Na další se dostane při příštích soudních přelíčeních.