MUŽI HROZÍ AŽ DESETILETÝ TREST

Vše vyvrcholilo koncem loňského roku, kdy doma demoloval zařízení domácnosti, napadal své blízké, ubližoval psovi a nakonec byl i velmi agresivní vůči přivolaným policistům a zdravotníkům. Podle konstatování lékařů je muž nebezpečný pro společnost, proto je od minulého týdne, kdy ho v psychiatrické léčebně po nezbytném léčení kriminalisté zadrželi, stíhán vazebně.

Šestatřicetiletý muž vloni v prosinci v jedné restauraci v obci na Rožnovsku vykopl dveře do skladu, odkud si vzal láhev alkoholu a s tou přešel do restaurace.

„Tady nejprve pokřikoval a poté bezdůvodně fyzicky napadal hosty restaurace a ničil zařízení. Také hodil po majiteli dřevěnou židli,“ uvedla krajská policejní mluvčí Lenka Javorková.

Další den stejný agresor bezdůvodně poničil dvě auta zaparkovaná před hotelem v Rožnově pod Radhoštěm. Skákal po kapotě, rozbíjel okna a do vozů kopal.

Poslední, nejzávažnější incident se odehrál v druhé polovině prosince v rodinném domku v obci na Rožnovsku, kde obviněný muž bydlí se svojí rodinou.

„Policii přivolali kolem půlnoci rodinní příslušníci, protože muž začal být doma nezvladatelně agresivní, demoloval zařízení domu, hrubě zacházel se psem a fyzicky napadl svého bratra,“ popsala Javorková.

Na místo vyjela nejprve hlídka rožnovských policistů, následně také policisté z Karolinky a také takzvaná prvosledová hlídka. Muž byl velmi vulgární, policistům vyhrožoval zabitím a poštval na ně rotvajlera.

„Policisté postupně využili všech možných donucovacích prostředků za účelem tohoto nebývale útočného muže zpacifikovat. Ten byl stále agresivnější, několikrát policisty fyzicky napadl a zranil, stále se velmi aktivně bránil a zuřivě kolem sebe kopal, házel po hlídce všechno, co mu přišlo pod ruce a také se neustále sebepoškozoval,“ vylíčila mluvčí.

Nakonec agresor rozbil okno a tím proskočil nahý ven na zahradu. Až tam ho policisté zpacifikovali a spoutali na rukou i nohou. „I spoutaného ho muselo několik policistů držet, jelikož pokračoval v pokusech o fyzické napadání, při nichž surově kousl ošetřující zdravotnici do ruky. Dle zdravotníků se choval jako zběsilé zvíře,“ uvedla Lenka Javorková.

Vyšetřovatelka muže nejprve obvinila z krádeže, poškození cizí věci, ublížení na zdraví, výtržnictví a ze zvlášť závažného zločinu násilí proti úřední osobě ve fázi pokusu. Podle psychiatrického znaleckého posudku však byl muž v době spáchání uvedených skutků nepříčetný v důsledku předchozího požití návykové látky.

„Z tohoto důvodu došlo ke změně právní kvalifikace a nyní je muž stíhaný jen pro zvlášť závažný zločin opilství, za který trestní zákon ukládá až desetiletý trest odnětí svobody,“ řekla Javorková.

Obviněný muž je dlouhodobý uživatel drog, podle policie už od mladistvého věku. V minulosti byl trestaný za výtržnictví.