Podle pákistánské televize Geo měla mladá Češka namířeno do Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech.

Pašeráci drog bývají v Pákistánu odsuzováni k trestu smrti, u zahraničních pachatelů se však k nejtvrdšímu trestu obvykle nepřistupuje.

„Byla v pohodě, to bych do ní absolutně neřekl. Když jsem se to dověděl, tak mě to hodně překvapilo,“ řekl Slováckému deníku muž, který s Terezou H. před časem pracoval v jedné z hradišťských firem.

Hradišťanka byla v Pákistánu na tříměsíční rodinné vízum, které bylo vydáno 15. listopadu a platí do 14. února.

Podle serveru Daily Pakistan byla žena zatčena celními úřady poté, co se jí podařilo projít dvěma kontrolními přepážkami protidrogových sil.

Televize Geo uvedla, že celníci odmítli předat ženu úředníkům pro boj proti drogám.

Na základě výpovědi zadržené probíhají v různých částech Láhauru razie.

Ministerstvo zahraničních věcí (MZV) potvrdilo, že k zadržení Češky skutečně došlo.

„Je vyslýchána celníky na letišti. Následně by měla být předána speciálnímu úřadu pro boj s narkotiky. Prozatím nemáme informace, že by nás požádala o konzulární pomoc,“ sdělila Deníku mluvčí MZV Irena Valentová.

České velvyslanectví v Islámábádu celou událost sleduje prostřednictvím honorárního konzula, jenž sídlí přímo v Láhauru, který je hlavním městem provincie Paňdžáb.

„Konzul vyslal na letiště své dva asistenty, aby zjistili nové informace a zda má zadržená žena zájem o konzulární pomoc, kterou ji můžeme poskytnout,“ uvedla Irena Valentová s tím, že konzulární pomoc zahrnuje řadu věcí jako pomoc s tlumočením, zprostředkování kontaktu s rodinou či doporučení právního zástupce. 

Pašeráctví drog patří mezi delikty, za které je v Pákistánu udělován trest smrti.

Pokud se ale zločinu dopustí cizinci, k trestu smrti se obvykle nepřistupuje. Odsouzení však na dlouhá léta putují do nejtvrdších vězení.

„Vyšetřovacích verzí a okolností případu může být celá řada.

V tuto chvíli bych proto nechtěla spekulovat o případném trestu,“ dodala mluvčí MZV.

Zda měla mladá žena někdy v minulosti problémy se zákonem, nechtěla policie v Uherském Hradišti komentovat.

„Případem se nezabýváme, proto se k tomu nebudeme vůbec vyjadřovat,“ sdělila mluvčí Milena Šabatová.

Není bez zajímavosti, že pákistánské servery uveřejnily celé jméno podezřelé i fotografii jejího cestovního pasu včetně všech osobních údajů.

Pákistán leží na známé pašerácké trase, po níž se dostává do Evropy a Asie opium z Afghánistánu, který je největším producentem opia (suroviny pro výrobu heroinu) na světě