Autoři z britské BBC sestavili seznam stovky potravin, které by z výživového hlediska měly být nejzdravější. Vycházeli především ze studie korejských vědců, kteří se zaměřili na tisícovku nejrůznějších potravin a zjišťovali obsah potřebných živin, vitaminů, minerálů a dalších užitečných látek, které tělu nejvíce prospívají. Na předních příčkách se umístily různé potraviny rostlinného původu, ovšem osmou příčku zaujalo vepřové sádlo.

„Co se týká vepřového sádla, jde o dobrý zdroj vitaminů skupiny B a minerálů. Vepřové sádlo je přitom méně nasycený a zdravější tuk než sádlo jehněčí nebo hovězí,“ píše BBC.

Je pravdou, že sádlo obsahuje celou řadu prospěšných látek, například kyselinu olejovou, linolové mastné kyseliny (omega 6) a linolenové mastné kyseliny (omega 3 mastné kyseliny). Vědci dokonce zjistili, že cholesterol obsažený v živočišných produktech nemá tak výrazný vliv na zvyšování cholesterolu v krvi člověka, jak se původně předpokládalo. Kyselina olejová totiž pomáhá naopak hladinu cholesterolu snižovat, působí preventivně proti cukrovce a očním chorobám. Linolová mastná kyselina zpomaluje růst tukové tkáně, brání předčasné ateroskleróze i vysokému krevnímu tlaku. Linolenová mastná kyselina pak podporuje správnou funkci nervů a srdečně-cévního systému.

Strčit maso před vařením pod kohoutek není nejlepší nápad.
Musí se maso před vařením mýt? Není to nejlepší nápad

Na rozdíl od průmyslově vyráběných margarínů neobsahuje žádné škodlivé trans mastné kyseliny, umělá barviva či dochucovadla. Sádlo, na které naši předkové nedali dopustit, se tak pomalu vrací znovu na výsluní. Pokud se chystáte cokoliv smažit, uděláte nejlépe, pokud zvolíte místo klasického rostlinného oleje právě sádlo. Jeho obrovskou výhodou totiž je, že má daleko vyšší tepelnou stabilitu, a při smažení na sádle proto nevzniká tolik karcinogenních látek a škodlivých sloučenin jako v případě některých rostlinných olejů.

Na druhou stranu i v případě sádla platí, že nic se nemá přehánět. Ani vepřové sádlo totiž neobsahuje jen zdravé látky. Je třeba pamatovat na to, že ve 100 gramech této suroviny najdete také 39 gramů nezdravých nasycených tuků. Takže pokud byste se sádlem ládovali od rána do večera, určitě byste svému tělu moc nepomohli.

Sádlo však můžete využít i jinak než jen při vaření. Protože je svým složením blízké tuku obsaženém v lidském těle, a snadno se tak vstřebává, může vám sádlo pomoci vyhladit jizvy a urychluje i hojení ran. Je však potřeba použít ideálně domácí sádlo, musí být bez jakýchkoliv přísad a nesolené. Sádlo také pomůže hojit popáleniny, je vhodné na opary, při lupénce a atopickém ekzému či k zábalům na průdušky a k léčbě kašle.

Irena Frolová