Čas melounů je v České republice v plném proudu. Řada supermarketů nyní nabízí melouny v rámci nejrůznějších slevových akcí za dobrou cenu. Mnoho lidí tak nákupu neodolá, ale doma je může čekat zklamání v podobě nezralého, či naopak přezrálého plodu. Špatnému výběru přitom jde poměrně snadno předejít.

Jak poznat zralý meloun:

| Video: Youtube

Jak poznat, že je meloun výborný

Podle texaské univerzity Texas A&M lidé obvykle vybírají melouny podle tří charakteristik, kterými jsou přítomnost či nepřítomnost semen, zralost a velikost plodu.


Nahrává se anketa ...

Juan Anciso, specialista na zeleninu a zástupce vedoucího katedry zahradnických věd na této univerzitě, přišel se třemi tipy pro výběr toho nejlepšího melounu. Podle něj je zásadní zaměřit se na následující trojici znaků:

1. Polní skvrna

Takzvanou polní skvrnou se rozumí místo na melounu, kterým se plod během růstu dotýkal půdy. Podle Juana Ancise je právě tato část melounu nejlepším ukazatelem zralosti.

„Pokud je meloun zralý, měla by se na jedné straně plodu nacházet velká žlutá skvrna. U zralého melounu je barva takzvané polní skvrny krémová až téměř máslově žlutá,“ radí Juan Anciso s tím, že důležitá je i velikost této skvrny.

„Pokud je polní skvrna menší nebo vypadá spíše bílá než žlutá, pak nemusí jít o dobře vyzrálý plod,“ varuje specialista na zeleninu.

2. Zvuk po zaklepání na plod

Jemné poklepání kluby prstů na povrch melounu je další způsob, jak najít lahodně vyzrálý plod.

„Ideálně zralý meloun bude mít, narozdíl od toho přezrálého, hlubší zvuk. Přezrálý plod pak bude mít spíše plochý zvuk,“ popisuje Juan Anciso.

3. Hledejte matný a těžký meloun

Nejlepší melouny mívají podle Juana Ancise matnou barvu slupky. Zároveň také bývají znatelně těžší než plody o stejném objemu.

„Lesklý meloun naznačuje, že vnitřek bude místy nedozrálý,“ radí expert z texaské univerzity.

Specializovaný web Watermelon rovněž radí si meloun před koupí dostatečně prohlédnout. „Na škodu jsou určitě různé skvrny, promáčkliny či řezné rýhy,“ uvedl server.

Meloun chrání tělo před rakovinou

Jak na svém vzdělávacím webu připomíná Vysoká škola potravinářských, zemědělských a environmentálních věd v Ohiu, vodní melouny jsou pro zdraví velmi prospěšné, a to především díky obsahu lykopenu.

Jedná se o látku, která dodává tomuto oblíbenému ovoci jeho typicky červenou barvu. Lykopen toho však umí daleko víc. „Chrání před rakovinou prostaty a případně i jinými druhy rakoviny. Také chrání buňky před poškozením spojeným se srdečními chorobami,“ přibližuje Ohijská státní univerzita.

Protirakovinné účinky lykopenu potvrzují i mnohé vědecké studie. Například systematický přehled studií, který sestavili varšavští vědci z Oddělení klinické výživy Národního výzkumného ústavu a odborníci z Onkologické kliniky Lékařské univerzity ve Varšavě, potvrzuje, že lykopen zvyšuje ochranu před rakovinou, kardiovaskulárními chorobami, hypertenzí a neurodegenerativními a zánětlivými onemocněními.

„Většina studií potvrdila protirakovinné aktivity lykopenu, zejména u rakoviny prostaty,“ uvádějí vědci v přehledu studií s tím, že pro stanovení vhodné doporučené denní dávky lykopenu i jeho konkrétní účinky u různých typů nádorů bude potřeba další zkoumání.

Vodní meloun a obsah lykopenu

Vodní meloun obsahuje na 100 gramů své hmotnosti 4 miligramy lykopenu. Běžná porce odpovídající zhruba 370 gramům (tedy dva centimerty tlustý plátek melounu) obsahuje zhruba 14,7 miligramů lykopenu. Zdroj: Bezpečnost potravin

Minimum tuku, plno vitamínů

Mezi lidmi, kteří dbají na štíhlou postavu, je meloun oblíbený pro své nízké kalorické hodnoty. Velmi vhodnou potravinou je však i dle dalších nutričních ukazatelů.

„Vodní meloun přispívá klíčovými antioxidačními živinami, které podporují prevenci nemocí a celkovou pohodu," uvedla například pro web Northwestern Health Sciences University uznávaná nutriční specialistka Christina Meyer-Jax.

Co všechno obsahuje 150 gramová porce melounu (množství odpovídající běžnému šálku):

 • Kalorie: 45,6 kcal
 • Tuk: 0,2 g
 • Cholesterol: 0 mg
 • Sodík: 1,52 mg
 • Sacharidy: 11,5 g
 • Vláknina: 0,6 g
 • Vitamin C: 12,3 mg
 • Draslík: 170 mg
 • Vápník: 10 mg
 • Vitamin A: 865 IU*
 • Lykopen: 6,9 mg

* jednotka IU (z angl. International Unit) je mezinárodní jednotka pro vyjádření množství například vitaminů rozpustných v tucích. Pro každý vitamín je jiná (pro vitamín A je 1 I.U. = 0,3 μg a pro vitamín D 1 I.U. = 0,025 μg.).

„A hlavně, meloun se z 90 procent skládá z vody. Organismu tedy pomáhá zůstat dostatečně zavodněný,“ připomněla Grace Derocha, mluvčí americké Akademie výživy a dietetiky.

Nechte se inspirovat i dalšími tipy. Najdete je v nabídce článků níže: