Unlimited Fight show, která se konala v neděli večer ve sportovní hale Euronics, ale slibovala kromě exhibičních soubojů -náctiletých a dospělých boxerů, kickboxerů či thajských boxerů různých klubů ještě něco navíc. Něco, co do zlínské haly přilákalo i diváky, kteří box naživo ještě nikdy neviděli. Vystoupení mistra světa v boxu Lukáše Konečného.

„Jsem na boxu poprvé a na Lukáše se moc těším," svěřil se už před začátkem akce Jaroslav Filsák, prodejce aut ze Zlína. Kdyby neskončil po úrazu na invalidním vozíku, určitě by se prý přihlásil jako dobrovolník do ringu.

„Zkusil bych to klidně i jako vozíčkář, ale myslím, že by si se mnou Lukáš moc nevěděl rady," směje se mladý muž, který hrál před úrazem aktivně ragby a rozhodl se v něm pokračovat i jako invalida.

Poprvé byl na podobné akci i strojař Luděk Špaček, který přišel i se dvěma dětmi. Že se boxerská show koná ve Zlíně, potěšilo i Jaroslava z Tlumačova. Ten totiž za podobnými vystoupeními jezdí až do Vídně.

V ringu se vystřídali boxeři ze Znojma, z Hodonína, z Uherského Hradiště a ze Zlína. Ze začátku bylo publikum vlažné a jako by diváci měli strach nahlas bojovníka povzbudit. Postupně se ale dostávali do varu víc a víc.

„Znič ho! Zraň ho! Zabij ho!" Nebo naopak: „Bacha! Chraň se! Je to řezník!" Takové a podobné výkřiky se ozývaly, když byli v ringu mladí bojovníci.

Další emotivní zvolání mužů, kteří zápasníkům i přímo naznačovali, jak si s protivníkem rychle poradit, jsou bohužel nepublikovatelná.

„Rozčísni mu pěšinku! Spočítej mu žebra! Polechtej ho! Vytahej ho za uši!" Méně vášnivý, ale zato vtipnější pokřik bez vulgarit zněl z tribun, když se v ringu objevil Lukáš Konečný. A zápasník divákům ve stejném duchu odpovídal, takže se hala několikrát otřásala smíchy.

Diváci samozřejmě fandili jeho protivníkům. Ať už to byl Konečného kolega, křehká sedmnáctiletá studentka, asi desetiletý chlapec nebo subtilní fotograf. Všichni využili příležitost si do mistra světa bouchnout. Třeba i několikrát. Než ale opustili ring, museli také inkasovat několik ran sami.

„Aůů!" Zařval mladý novinář, ze kterého si už před soubojem Konečný dělal legraci. Právě obdržel od mistra pořádný úder na solár. Chvíli se v předklonu držel za břicho, pak se ale znovu vzpřímil a šel ránu vrátit. „To nic není. Jen dneska radši vypusť večeři," loučil se s ním pobaveně showman Konečný.

Umět přijímat rány. To je prý něco, co už dnes málokdo umí. „A je to škoda," přemítal asi padesátiletý muž pod pódiem.

O chvíli později mu asi desetiletý dobrovolník předvedl, že tak špatné to s tou mladou generací zase není.

Ani jeho Lukáš nešetřil, přestože s dítětem bojoval v kleče. Závěr byl pro odvážného hocha asi nečekaný. Posledním úderem totiž boxerskou jedničku skolil. Elegantní rozhodčí napočítal do deseti. Mistr světa nevstal.

Agresivní boxer? Ten skončí brzy

„Říkám tomu šaškárna, ale mám to rád. Chci, aby lidé, když už nenajdou odvahu za mnou do ringu vlézt, aby se aspoň podívali, jak to zblízka vypadá," řekl o akcích podobných těm, kterou právě absolvoval ve zlínské hale, Lukáš Konečný.

Podle něj je právě tento způsob nejlepší popularizací sportu, vůči němuž mezi lidmi často přetrvávají různé předsudky.

„Například to, že je tento sport příliš drastický a plný úrazů. To ale není pravda. Lidé se mnohem častěji zraní při hokeji nebo míčových hrách, jako je fotbal a házená," bránil se Konečný.

Stejný omyl je podle jeho slov i tvrzení, že je box sport agresivní. „Agresivita při hře nesmí hrát žádnou roli. Když je boxer agresivní, ztratí nad sebou kontrolu a začne dělat chyby, které se mu pak v zápase vymstí," přiblížil Konečný. Atmosféra i zlínské publikum se boxerské hvězdě líbily. „Samozřejmě kdyby takových akcí zdejší publikum zažívalo více, naučilo by se reagovat i bavit ještě lépe," dodal.

Ze všech zápasů večera se mu paradoxně nejlépe bojovalo s nejsilnějším soupeřem, kterého si do Zlína přivezl z Německa.

„Jsem zvyklý i na exhibiční zápasy s amatéry a s lidmi, kteří nikdy neměli na ruce boxerky. Sám také dobrovolníky k zápasu vyzývám a povzbuzuji je, aby si do mě praštili. Ale je to vlastně nejnáročnější zápas, protože nikdy nevím, co ten druhý udělá," svěřil se Lukáš Konečný.

I když to zní neuvěřitelně, zranění z takového zápasu si spíš odnese profesionál než amatér.

„Třeba když vás praští vnitřní stranou rukavice a suchým zipem vám poškrábe obličej," uvedl se smíchem jednu z možností, kterou si už také vyzkoušel. 

JITKA VOGLOVÁ