Ačkoliv se zdálo, že vše je na nejlepší cestě, odchov v přírodě vyhubeného lva berberského se v Hodoníně nezdařil. Samice měsíc po porodu přišla do říje a ztratila mléko. Mládě, jemuž se do té doby dařilo, ubývalo na váze a zesláblo.

Ačkoliv se zoologové snažili podáváním hormonů laktaci obnovit, neuspěli.

„Mládě bylo apatické a se známkami střevní infekce, proto jsme po dohodě s veterináři z humánních důvodů přistoupili k eutanázii,“ sdělila zooložka Zdenka Vavrysová.

V Hodoníně jde o druhou neúspěšnou snahu o odchov mláděte lva berberského. Obě mláďata zemřela.

„Určitě ale u samice nastal posun k lepšímu. Zatímco u prvního mláděte byla nejistá a bez laktace, o druhé se vzorně starala a lvíče prospívalo. To, že mladá lvice ztratí mládě, není ničím neobvyklým, pokud by ale v dalším vrhu bylo více mláďat, bylo by to pro odchov optimálnější,“ uvedla zooložka.

Deník o narození druhého mláděte informoval TADY. Šlo o samici, jež ale zůstávala očím návštěvníků skrytá. Chovatelé drželi šelmu v ústraní kvůli potřebnému klidu.

close V hodonínské zoo přišlo na svět mládě lva berberského. info Zdroj: Jiří Hlásenský zoom_in V hodonínské zoo přišlo na svět mládě lva berberského.

Lev berberský je v přírodě vyhubený, přežívá jen v zoologických zahradách. Jeho odchov je z genetických důvodů náročnější. Mladý pár získala Zoo Hodonín loni na jaře.

V posledních dnech nejde o jedinou ztrátu. Uhynul i jeden ze dvou psů hřívnatých. Chovatelé mají podezření na nákazu klíštětem nebo mrtvici. Vedení areálu bude jednat o získání chovného páru.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Kroje i umění kováře. V Hodoníně se konají Řemeslné dny, podívejte se

Řemeslné dny začaly na nádvoří hodonínského zámečku. | Video: Deník/Petr Turek