Dvacet let novodobého fungování instituce veřejné žaloby v České republice si ale na Arcibiskupský zámek v Kroměříži dorazili připomenout i státní zástupkyně a zástupci z celé České republiky.

Slavnostní večer ve Sněmovním sále zahájil svým proslovem jako hostitel nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, recepce na zámku se zúčastnili také premiér Bohuslav Sobotka, předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček nebo například předseda Senátu Milan Štěch.

Prezident republiky Miloš Zeman pak ve svém projevu zdůraznil význam státního zastupitelství, jeho nezávislosti a vlivu na současnou situaci v České republice. „Paní Bradáčová a pan Ištván odvedli poctivý kus práce. Reagovat na to zrušením jejich institucí mi připadá poněkud nepatřičné," upozornil prezident.

Ministryně spravedlnosti Helena Válková následně hlavu státu ujistila, že otázka zrušení zmíněných institucí je stále ještě otevřená. Prezident během svého proslovu také ocenil nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Podle něj odvedl tolik práce, kterou nedokázali udělat jeho předchůdci.

Hlava státu také dodala, že je nutné, aby se politici, kteří jsou spojeni s korupcí, předražováním veřejných zakázek a dalšími nekalostmi, báli. Státní zástupci by podle něj měli sehrát roli těch, díky nimž bude tato trestná činnost odhalována a potírána.

„Měli bychom mít odvahu postavit se za jejich nezávislost proti politickým, mocenským a ekonomickým tlakům i proti mediální mainstreamu, který až do poslední chvíle tvrdil, jak jsou některá obvinění falešná," dodal Miloš Zeman.