Oblíbený učitel ale brzy odešel pracovat mimo školství podobně jako mnozí další. Důvodem je zejména finanční ohodnocení.

„Určitě vítám, že dostanou učitelé přidáno," říká ředitel Základní a Mateřské školy Újezd Aleš Kozubík. „Velmi mne mrzí, když ani na konci školního roku nemohu jejich práci lépe ocenit. Míváme spoustu akcí, všichni se snaží, dělají plno práce a já jim ani nemůžu dát odměny. Přitom by si je zasloužili," vysvětluje Aleš Kozubík, který je rád, že se podařilo najít rezervu a posílit platy učitelů.

Vláda se shodla na navýšení peněz na platy učitelů o osm procent, platové tarify by měly stoupnout o šest procent. „Osm procent pro učitele, pět procent pro ostatní pracovníky ve školství a k tomu zaplacení zvýšeného počtu dětí zejména v základních školách je posun vpřed. Ve středu na vládě budu připravena hájit školy," slíbila nedávno ministryně školství Kateřina Valachová na sociální síti.

Ve Zlínském kraji byl v prvním čtvrtletí letošního roku průměrný příjem učitele mateřské a základní školy 25 921 korun. Průměrný plat pedagogického pracovníka v základní škole (zahrnuje nejen učitele) činil 26 474 korun. Slibovaných osm procent z této částky představuje přes dva tisíce korun.

Oslovení učitelé jsou za zvýšení platů rádi. Každá koruna dobrá, říkají. Ale aktuálně se tím příliš nezabývají.

Řeší spíš to, jak si vydělat o prázdninách.

„Jezdívám každé léto na tábory, kde vyučuji angličtinu," prozradila Deníku lektorka Pavla Gargulová. „Přivydělám si a stále přitom trénuji jazyky, kvůli čemuž jezdím i na školení do zahraničí," zmínila.

Mnozí její kolegové ale v létě práci nemají. „Určitě jsme proto potěšeni, že dostaneme něco navíc," dodala. V Luhačovicích prý vyučující v době volna hlavně čtou. „Většina kolegů tráví letní prázdniny doma s rodinami, občas cestují, ale zejména všichni rádi odpočívají při četbě knih," sdělil ředitel luhačovické základní školy Roman Lebloch. „Osobně nyní čtu knihu, kterou jsem si koupil v Německu a která pojednává o Hitlerově Orlím hnízdě. Velmi zajímavá je také kniha o digitální demenci, kterou jsem právě dočetl," prozradil Roman Lebloch.

Je rád, že dostanou učitelé nějaké peníze navíc, ale současně upozornil, že platy porostou také ostatním, včetně úředníků.

A připomněl, že kromě platů trápí školy spousta administrativy. „Neustále dostáváme nová nařízení a často se něco mění. Uvítali bychom méně změn," dodal Lebloch. Kdo by si myslel, že vedení škol dva měsíce odpočívá, je na omylu. Těsně před koncem školního roku byla zveřejněna výzva, která umožňuje školám čerpat až 4,5 miliardy korun. Projekt bude platný až do roku 2019. Někteří ředitelé tak už chystají žádosti na dotace. „Je to obrovská částka, kterou můžeme čerpat třeba na chůvu do mateřské školy k malým dětem nebo na školního asistenta, který může pomáhat problémovým žákům," vysvětlil Deníku ředitel školy v Újezdu u Valašských Klobouk Aleš Kozubík.

Jeho škola by v první fázi ráda získala přibližně 900 tisíc korun. Pokud uspěje, kantoři si v rámci kroužků přivydělají a budou snad i spokojenější. Tím spíše, že škola by získala i potřebné vybavení.

„Je to však náročné, sedím u stodvacetistránkového dokumentu a vyplňuji celé dny žádost," posteskl si ředitel, který svou letní dovolenou strávil na Vysočině. Ve škole v Újezdu si nyní také kontroluje letní rekonstrukce.

MARCELA KANIOVÁ