Domácí hospicová péče spočívá v tom, že v období umírání není člověk sám. Ačkoli je u sebe doma, neleží v léčebně nebo jiném zařízení, starají se o něj odborníci. 

Úkolem hospice je poskytnout nevyléčitelně nemocným možnost strávit poslední chvíle života doma v kruhu svých nejbližších. Most k domovu Zlín funguje od dubna. „Ve Zlínském kraji takové zařízení chybělo," míní ředitel občanského sdružení Most k domovu Jiří Kabát.

Ve Zlínském kraji je domácí hospic zatím jediný. Dle jednoho z požadavků pro přijetí klienta a jeho rodinu do domácí hospicové péče je bydliště ve Zlíně a okolí do 25 kilometrů.

„Ovšem starali jsme se i o pána z Provodova nebo o ženu ze Vsetína," podotkla Eva Hegmonová.

Dle slov Jiřího Kabáta musí mít hospic v každém případě souhlas pacienta nebo jeho rodiny.

„Před přijetím pacienta si nejprve vyjasníme, co od nás může rodina chtít. Pacient se poté podrobí komplexnímu vyšetření. Je důležité, aby byl připraven i po psychické stránce, aby o svém zdravotním stavu věděl," zdůraznil Jiří Kabát.

Domácí hospicovou péči poskytuje Most k domovu Zlín na základě smlouvy s pacientem. Služby jsou poskytovány podle individuálních potřeb rodiny. Odborníci zajišťují péči klientovi 24 hodin denně, sedm dní v týdnu.

O nevyléčitelně nemocné se starají tři lékaři, sociální pracovník, koordinátor a sestry.

„Právě sestry jsou duší pro rodinu a jsou maximálně odborně připraveny. Zaznamenávají a předávají lékařům informace o stavu pacienta. Lékaři i sestry také ukazují a radí rodinným příslušníkům, jak se mají o pacienta starat, nebo jak jim podávat léky," vysvětlila ředitelka.

Hospic nastaví pacientům individuálně způsob léčby tak, aby mu ulevil od bolestí „Od začátku našeho působení nás oslovilo pětadvacet rodin, z toho však již jedenáct pacientů zemřelo," připomněla Eva Hegmonová.

Den pobytu sestry v domácnosti stojí rodinu tři sta korun. První návštěva lékaře vyjde na šest set korun.

„Měli jsme pacienta, o kterého jsme se starali 24 dní. Byla to náročná péče, museli jsme k němu i v noci, o víkendech i brzy ráno. Rodina zaplatila celkem 6700 korun. Podpora MPSV na ošetřující péči činí kolem 12 tisíc," přiblížila ředitelka.

„Peníze za tuto službu by však měla hradit pojišťovna," myslí si Jiří Kabát. Dodali, že jednání s ministerstvem na toto téma je v začátcích.

Podle slov Evy Hegemonové je zatím těžké odhadnout počet klientů, kteří budou mít o službu zájem. Jak ale uvedl Jiří Kabát, v České republice bude mít tato léčba tendence stoupat.