Výhodou je, že pozemky jsou města. Pro výstavbu už se chystá projektová dokumentace. Snahou města je nabídnout stavební pozemky k prodeji už koncem roku a příští rok začít s budováním inženýrských sítí. „Počítá se s výstavbou ve dvou etapách. První etapa vyjde asi na 26,7 milionu korun, druhá na 7,8 milionu korun," vyčíslila Zvonková. V budoucnu by na pozemcích mohlo vyrůst dvaadvacet rodinných domů.

Zatímco mladí z okolních vesnic aktivitu města vítají a rádi by se do Valašských Klobouk přestěhovali, místní nejsou úplně nadšeni. „Podle mě by město raději mělo opravit domy, které má, třeba ty na náměstí," říká místní obyvatelka Michaela Pokorná. „Peníze by se měly dát do potřebnějších věcí," dodává.

Stavební parcely vedení města připravuje bez dotací a je přesvědčeno, že mají svůj význam.

„Chceme stabilizovat obyvatele a přilákat další mladé z okolních obcí. Naše město je krásné a klidné místo k žití. Jsou tady služby, instituce, školy, poliklinika, sportoviště i dům dětí a mládeže," vyjmenovala starostka Eliška Olšáková.

Zmínila, že kromě 22 nových domů by mělo být vybudováno také 22 bytů na sídlišti Luční, kde je investorem soukromá firma. „Vstup developera vítáme, protože původně mělo město záměr stavět bytový dům samo," přiznala starostka.

Nový bytový dům na sídlišti v ulici Luční by se mohl začít stavět už letos, bude ale záležet na postupu developera. Bytový dům počítá také s prostorem k provozování prodejny nebo jiného zařízení občanské vybavenosti a sklepními kójemi pro příslušné byty.

V okolí domu se počítá s vybudováním 23 až 60 parkovacích stání. „Je to určitě super, že budou nové možnosti, protože je velmi těžké sehnat pěkné bydlení," domnívá se místní obyvatel Aleš Košík.

„Určitě se budu více zajímat o možnost odkoupení bytu nebo parcely," prozradil. Ve Valašských Kloboukách aktuálně žije 5001 obyvatel. V roce 2014 to přitom bylo 5043 obyvatel.

Autor: MARCELA KANIOVÁ