Představitelé obcí tak měli jedinečnou příležitost setkat se s hlavou státu takříkajíc tváří v tvář a diskutovat s ním o aktuálních tématech. V diskusi se dotkli přibývající administrativní zátěže kladené na obecní úřady, otázky financování obcí, volebního systému v komunálních volbách a řeč přišla i na přímou volbu starostů či služební zákon. Prezident při debatě ocenil práci, kterou starostové pro své obce vykonávají.

Návštěva prezidenta v Luhačovicích však neunikla ani místním obyvatelům a lázeňským hostům. Ti se shromáždili před vchodem kulturního domu, na chodnících a volných prostranstvích kolem a také na balkonech okolních domů, penzionů a hotelů a čekali, až besedu se starosty prezident ukončí a vyjde ven. Nenašel se téměř nikdo, kdo by v rukou netřímal fotoaparát, mobilní telefon nebo tablet připravený k focení.

„Ráda bych ho viděla, když už jsem ho volila," prohlásila jedna z přítomných dam. Někteří však o návštěvě vůbec nevěděli a jejich pozornost vzbudil až dav, který na prezidenta čekal.

„Co se tu děje? Přijel prezident nebo co?" otázala se jedna z kolemjdoucích. Jaké bylo její překvapení, když jí ostatní potvrdili, že se strefila. „Já to řekla jen tak, jen v nadsázce," dušovala se. Mezi přihlížejícími byla i řada lázeňských hostů, kteří korzovali městem. „Ráda bych viděla vašeho prezidenta naživo, ale za chvilku musím být na nádraží," řekla mi jedna z nich, když jsem jí odpověděl na dotaz, proč je na místě tolik lidí.

„Co se tu děje? Přijel prezident nebo co?"

„Jedu se podívat do zoologické zahrady," vysvětlovala. „Snad budu mít štěstí a zavítá někdy i k nám na Slovensko do Žiliny," pronesla těsně před tím, než se vydala na autobus. S přibývajícím časem přibývalo i lidí, kteří chtěli Miloše Zemana spatřit na vlastní oči. Spolu s tím rostla také nervozita z dlouhého čekání.

„Co tam tak dlouho dělají, za chvíli mám být na obědě," prohlásil muž, který do Luhačovic přijel na lázeňský pobyt z Pardubic.

„Opouštíme sál," ozvalo se z vysílačky jednoho z prezidentových osobních strážců, kteří zajišťovali ostrahu před vchodem. Ti následně museli udělat prostor před východem, aby prezident se svým doprovodem, v kterém byl i hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák, mohli projít k připraveným autům.

Lidé čekající na prezidenta mu mezitím vesele mávali, tleskali mu a také na dálku přáli hodně zdraví k jeho nadcházejícím narozeninám. Kvůli nástupu a následnému výjezdu aut bylo potřeba na několik minut zastavit dopravu na Masarykově ulici, která je ve městě hlavní dopravní tepnou. Vznikla tak chvilková nemalá zácpa. Krátce po dvanácté hodině se celá kolona rozjela směrem k Augustiniánskému domu, kde prezident poobědval společně s představiteli lázeňství a cestovního ruchu a starostou Luhačovic Františkem Hubáčkem. Ten měl pro prezidenta jako dárek připraven bylinný likér Luhačovku, obrázek Luhačovic, který symbolizuje město a sadu štamprlat.

„Šlo spíše o symbolické dárky, protože se nejednalo o oficiální návštěvu města," vysvětlil starosta František Hubáček. „Luhačovku pan prezident ochutnal už při obědě a chutnala mu," prozradil Hubáček.

Po obědě se celá prezidentská družina rozjela směrem do Otrokovic, kde na Miloše Zemana čekal další odpolední program.(buc)