„A tak se stalo, že jsem 20. října porodila holčičku Ellenku. Když přišla na svět, měla jen 900 gramů a měřila třicet čtyři centimetrů," usmála se Petra.

Její a manželova péče o malou Ellenku – jak jí rodiče říkají „jejich malý zázrak" na zlínském novorozeneckém oddělení Perinatologického centra trvala 65 dní. Po většinu času museli rodiče za svou holčičkou dojíždět. A právě proto, aby rodina předčasně narozeného miminka mohla být spolu v porodnici do doby, než bude dítě propuštěno domů, vzniká ve Zlíně charitativní projekt pro zajištění takzvané individualizované péče o předčasně narozené děti. V porodnici vzniknou čtyři pokoje, kde po tuto dobu mohou rodiče bydlet. Projekt je cílen na velmi předčasně narozené děti, které se narodí s váhou pod jeden kilogram.

"Podstatou projektu – zajištění individualizované péče pro tyto děti – je umožnění co nejintenzivnějšího kontaktu rodičů s dítětem i extrémně nezralým, a to na všech úsecích oddělení, počínaje jednotkou intenzivní a resuscitační péče," vysvětlil primář zlínském novorozeneckém oddělení Perinatologického centra Josef Macko.

Podle něj řada klinických studií ukazuje, že časný a častý kontakt matky i otce s předčasně narozeným dítětem přináší pro tyto děti zřetelný prospěch pro jejich další vývoj. Pro rodiče nedonošených dětí také začátkem minulého týdne oficiálně odstartoval ve Zlíně projekt MaleMimi.cz.

Jeho cílem je získat finanční prostředky na rekonstrukci pokojů v porodnici v KNTB ve Zlíně. Vznik jedinečného projektu MaleMimi.cz. inicioval otec předčasně narozené holčičky Martin Gazda společně se zlínským primářem Jozefem Mackem.

„Prostřednictvím stránek našeho projektu mohou firmy i jednotlivci přispívat finanční částkou na transparentní účet nemocnice. Potřebujeme vybrat 2,5 milionu korun, za které potom provedeme rekonstrukci pokojů v porodnici," upřesnil Martin Gazda Podle iniciátorů projekt MaleMimi.cz a jeho sbírka, vyhlášená pro neonatologické oddělení KNTB ve Zlíně, potrvá do 31. ledna 2016.

Cílová částka na rekonstrukci pokojů pro individualizovanou péči je 2 500 000 Kč. Webové stránky projektu MaleMimi.cz mají sloužit také jako komunikační prostředí pro rodiče předčasně narozených dětí. Pokoje pro rodiče nedonošených dětí by podle Martina Gazdy mohly být připraveny za rok.