Kromě samotného zásobování pitnou vodou by ochránila obce při povodních. Za sucha by naopak nadlepšovala průtoky pod přehradou. Jako další využití by nádrž nabízela například rekreaci nebo sportovní rybaření.

Starostové projekt podpořili

„Oblast u Vlachovic je pro výstavbu nádrže optimální. Je tam minimum střetů s dalšími zájmy území a navíc je v této oblasti nedostatek prostor pro akumulaci vody," upřesnil generální ředitel státního podniku Povodí Moravy Jan Hodovský, což potvrdili i starostové dotčených obcí.

Výstavba nádrže o celkovém objemu 2030 mil. metrů krychlových by navíc nemusela představovat složité majetkové vyrovnávání, v oblasti je jen osm chat, které by musely nádrži ustoupit.

Starostové dotčených obcí ve většině případů výstavbu nádrže podpořili. Povodí Moravy, s. p. přislíbilo všem obcím podporu jak pro jejich infrastrukturu, tak při řešení stávajících problémů např. s likvidací odpadních vod.

Vypadala by třeba jako u Slušovic

„Právě nutnost výstavby nových nádrží, které zadrží vodu v krajině, bude hlavním tématem konference Vodní nádrže 2015, kterou náš podnik pořádá už příští týden v Brně," uzavřel ředitel Hodovský. Případná přehrada by mohla vypadat například jako nádrž, která zadržuje pitnou vodu nedaleko Slušovic. Stavba je však ještě hudba budoucnosti .(voz)