Také zemědělci začínají mít obavy. Deštivé počasí zpozdilo senoseč, zpomaluje se růst některých rostlin, především kukuřice. Ani podle výhledu meteorologů to v příštích dnech či dokonce týdnech nebude vypadat zrovna letně. Nejteplejším dnem z celého týdne má být právě dnešek.

I celý červen má být však spíše deštivý a ne zrovna parný. Na dnešní odpoledne vydal také Český hydrometeorologický ústav varování před silnými bouřkami. Ty mohou zasáhnout celé území. Na Moravu mají dorazit v noci.

Deštivý závěr týdne

„Ve čtvrtek i v pátek čekáme zataženo s deštěm. Teploty vystoupají maximálně na 15 až 19 stupňů. Podobné to bude i o víkendu, ale teploty by se už mohly pohybovat kolem dvaceti stupňů. Na vyšší teploty si budeme muset počkat až na období kolem 4. a 5. června. Ráz počasí měsíce června bude však přesto spíše deštivý," prozradila meteoroložka Dagmar Honsová. Podle ní však není květnové či červnové sněžení na horách nic neobvyklého.

Nezaháleli tak ani pracovníci společnosti Teplo Zlín.

„Přitápíme už od soboty. Snažíme se být operativní a přitápět jen v některých hodinách, aby lidé neměli pocit, že se plýtvá. Celý den jsme topili jen v pondělí," prozradil Josef Morys, ředitel společnosti Teplo Zlín. Topit začínají teplárny, pokud teplota na více než dva dny klesne pod třináct stupňů. 

„Teď se ty teploty mění tak rychle, že ale dva dny nečekáme. Musíme být pružnější," doplnil ředitel. Ten také prozradil, že ve Zlíně je i několik domů, ve kterých si výslovně přejí nepřitápět.

„Jsou to asi tři či čtyři domy, ze kterých vždy zavolají, že topit není třeba," vysvětlil.

Aktuální plány tepláren, tedy zda a odkdy se bude ve zlínských bytech topit, lze sledovat také na internetových stránkách zlínských tepláren.

Už od prvního května je otevřeno také vyhřívané koupaliště v Kostelci. Počasí se ale negativně projevilo na jeho návštěvnosti.

„Takový květen nepamatujeme. Sice garantujeme až do září teplotu vody kolem 28 stupňů, i tak však aktuální počasí nalákalo jen hotelové hosty. Občas někdo projel okolo na kole, tak se smočil, ale jinak zatím na ten pravý nával čekáme," prozradila Helena Březinová, jednatelka Lázní Kostelec.

Počasí momentálně řeší i zemědělci a drobní pěstitelé. Také těm chlad zkomplikoval některé činnosti.

„Pořád prší. Nemůžeme se proto pustit do přípravy sena. Loni v tuto dobu byla už senoseč téměř za námi a už se čtrnáct dní sušilo. Kukuřice se nás naštěstí netýká, tu nepěstujeme," poznamenala Petra Jakubová, agronomka farmy Kašava, která spadá pod družstvo Podhoran z Lukova. Právě kukuřici stávající počasí také příliš nesvědčí. Teploty pod deset stupňů totiž zpomalují její růst. Pokud klesne teplota ještě o další čtyři stupně, růst se zastaví úplně.

„Teploty nejsou příjemné, nic v nich neroste. Mám venku už všechno. Papriky, rajčata i okurky. Nevypadá to, že by je však chlad měl nějak výrazně poškodit," věří i zahrádkář Pavel Jura z Vizovic.

Podle pranostiky však značí mokrý máj ve stodole ráj. Také pohled do historie je nejednoznačný. V pražském Klementinu naměřili historicky nejvyšší teplotu v roce 2005. Rtuť teploměru dosahovala téměř 33 stupňů. To v roce 1957 bylo ještě hůře než v těchto dnech. Přístroje zaznamenaly jen 3,1 stupně Celsia.