V Holešově bude Den s modelovou železnicí

Kdy: sobota od 10 do 12 a od 14 do 17 hodin, neděle od 9 do 12 hodin

Kde: Mateřské centrum Srdíčko Holešov

Jedinečnou akci Den s modelovou železnicí připravilo Středisko volného času v Holešově. „S vystaveným kolejištěm si bude moci pohrát stovka dětí. Železnice je přístupná ze všech stran pro malé i velké zájemce," upřesnila ředitelka střediska Jarmila Vaclachová. Akce se uskuteční v sále Mateřského centra Srdíčko (bývalé SVČ Duha) ve Školní ulici v Holešově v sobotu od 10 do 12 a od 14 do17 hodin, v neděli pak od 9 do 12 hodin.

Giro de Pivko vyrazí na cyklojízdu Slováckem

Kdy: sobota v 9 hodin

Kde: Mariánské náměstí v Uherském Hradišti

Milovníci dobré zábavy, proslulé jízdy na kolech z minulého století se společným pohledem na svět a politické dění v naší vlasti si dají v sobotu v ranních hodinách dostaveníčko na osmatřicátém ročníku Giro de Pivko. Letos se bude startovat v 9 hodin u Orlovny na Mariánském náměstí v Uherském Hradišti. „Pojedeme pro radost. Jak říká jeden z našich členů, politika nás nebaví, pivo na zdraví," řekl s úsměvem jeden z hlavních organizátorů recesistické cyklojízdy Štěpán Hulík. „Jedeme za každého počasí. Na třinácti zastávkách po trase si možná někdo z cyklistů dá i tu plzeňskou dvanáctku. Věříme, že to žádný z účastníků nepřežene," pousmál se Hulík. Kdyby někdo náhodou na trase trochu „přebral", dopraví ho do cíle sanitní vůz, který bude stejně jako v minulých ročnících peloton doprovázet.

V Popovicích vystoupí jubilant Fleret

Kdy: dnes ve 20 hodin

Kde: Amfík Bukovina v Popovicích

Ostrý start letní sezony plánují na tento pátek v popovickém Amfíku Bukovina. Obstará ho známá valašská skupina Fleret, která letos slaví třicáté narozeniny. Návštěvníci se mohou těšit na úspěšné hity jako Zafúkané, Kurnikšopatožtone či Vizovice, zazní však i novinky. Folkovou legendu na pódiu vystřídá další jubilant, skupina V. S. P. Band. Ta působí na hudební scéně desátým rokem a její taneční zábava se protáhne do ranních hodin. Hudební večer na okraji Popovic začíná ve 20 hodin.

V Holešově oslaví den dětí na zámku

Kdy: neděle ve 14 hodin

Kde: zámek Holešov

Na dobrodružnou cestu s pohádkovými postavičkami zvou v neděli organizátoři dětského dne do Holešova na tamní zámek. Den pro děti s bohatým programem bude zahájen ve dvě hodiny odpoledne. „V zámku bude děti čekat asi dvanáct stanovišť se soutěžemi. Program začne ve dvě hodiny," upřesnila ředitelka Střediska volného času TyMy Jarmila Vaclachová. V zámecké zahradě se návštěvníci mohou těšit na ukázku hasičské techniky a leteckých modelů, skákací hrad, trampolínu, kouzelníka, bubenický a žonglérský workshop, projížďku na koni a mnoho dalšího. „V případě deštivého počasí se akce přesouvá do prostor zámku," dodala Vaclachová.

V Kurovicích budou historické dny

Kdy: celý víkend

Kde: tvrz Kurovice

Na goticko-renesanční tvrzi v Kurovicích se o víkendu konají historické dny. Hned v sobotu ráno zahájí akci slavnostní průvod a následovat bude program šermířských vystoupení, dobového tance, kejklířů, historické hudby i řemesel. K vidění budou také postupy záchrany tvrze s odborným výkladem, součástí programu je i Kurovický Mortschlag neboli soutěž šermířských choreografií.

Děti budou v Meziříčí slavit dva dny

Kdy: víkend 1. a 2. června

Kde: amfiteátr a zámecký park ve Valašském Meziříčí

Dětský den slaví letos v Meziříčí celý víkend. Na děti čeká baletní představení, soutěže, hry, jízda na koni a spousta dalších atrakcí. V sobotu o půl deváté večer zhlédnou malí návštěvníci v amfiteátru baletní představení Sněhurka a sedm trpaslíků. Nedělní program začne v zámeckém parku ve dvě odpoledne vystoupením jazzového orchestru Jazzzušák. Muzeum regionu Valašsko pro děti připravilo výstavu Tajemství papíru. Neděle bude od tří hodin odpoledne patřit kulturnímu vystoupení souborů v amfiteátru.

Historické vozy projedou Valašskem

Kdy: sobota 1. června od 9.20 hodin

Kde: Rožnov pod Radhoštěm

Spanilou jízdu historických vozidel pod názvem Veteránem valašskú krajinú uspořádá v sobotu Valašský Veteran car club Rožnov pod Radhoštěm. Majitelé historických automobilů a motocyklů vyrazí na trať dvacet minut po deváté hodině ranní od autokempu Sport v Rožnově pod Radhoštěm. Jejich prvním cílem bude zámek Kinských ve Valašském Meziříčí, kde budou od deseti do třinácti hodin své nablýskané mazlíčky vystavovat. Poté se účastníci znovu přesunou přes Velkou Lhotu a Bystřičku a svou spanilou jízdu zakončí odpoledne nad Valašskou Bystřicí u hospůdky Na Dílech.

Zámek večer obsadí zbojníci

Kdy: sobota 1. června od 18.00 do 23.00 hodin

Kde: Vsetín, zámek

Uloupit zámecký poklad zbojníkům mohou tuto sobotu návštěvníci vsetínského zámku. Od osmnácté hodiny se zde koná tradiční Muzejní ponocování. Tématem letošního ročníku večerní prohlídky muzea jsou zbojníci. Akce tak navazuje na nově otevřenou expozici s názvem Zbojníci hrdinové nebo zločinci? „Návštěvníci se mohou těšit na úkoly spojené se zámeckým pokladem či tvořivé dílny. Chybět nebudou ani filmy se zbojnickou tematikou," prozradil koordinátor akce Pavel Mašláň. Akce se účastní také členové Valašského sboru portášského. V jejich podání diváci zhlédnou ukázky spojené s chytáním zbojníků. „Hudební doprovod zajistí Trombitáši Štefánikovci a Goralská muzika Zbuje," dodal Mašláň.

Špičkový pianista zahraje v Hradišti Chopina

Kdy: sobota v 19 hodin

Kde: Reduta v Uherském Hradišti

Lahůdku pro posluchače klasické hudby připravuje na tuto sobotu Slovácký komorní orchestr. Pozvání na jeho závěrečný koncert aktuální sezony přijal jeden z nejlepších českých pianistů současnosti Ivo Kahánek. Ten je vítězem mnoha mezinárodních soutěží včetně Pražského jara. Natáčí pro společnost Deutsche Grammophon či Supraphon, jako sólista vystupuje například s Českou filharmonií. „Mimořádně úspěšný byl debut Ivo Kahánka na festivalu BBC Proms v Londýně, kde za doprovodu BBC Symphony Orchestra vystoupil pod taktovkou Jiřího Bělohlávka," uvedl organizátor koncertu Jiří Pospíchal ze Slovácké základní umělecké školy. Chopinův klavírní koncert rozezní prostory hradišťské Reduty v sobotu od 19 hodin. Ivo Kahánek při příležitosti návštěvy Uherského Hradiště také uspořádá i kurzy pro nadané pianisty. Povede je v Redutě v sobotu i neděli od 10 do 14 hodin.

Divadlo zve děti na Človíčka i koloběžky

Kdy: neděle od 14.30 hodin

Kde: Městské divadlo Zlín

Speciální program k Mezinárodnímu dni dětí chystá pro malé diváky Městské divadlo Zlín. V neděli ve 14.30 hodin se ve Velkém sále bude hrát oblíbená prapohádka O človíčkovi s Romanem Blumaierem v hlavní roli.

„Přijďte se podívat, jak Človíčka pozlobí škodolibá Opice, jak se z hrozivého Vlka stane kamarád Pes, z nebezpečného Tygra přítulná vrnící kočka a jak se Človíček díky písničce potká s okouzlující Človíčkou to vše v hravých kulisách a za zvuků hudby kapely Čankišou," zve mluvčí divadla Veronika Jurčová. Po pohádce se budou děti moci na nádvoří divadla vydovádět na koloběžkách a trampolíně.

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU