Bílokarpatské slavnosti v Uherském Brodě

Kdy: pátek 7. až neděle 9. června

Kde: Uherský Brod

Ve znamení rockové muziky, jarmarku s ukázkami lidových řemesel a gurmánských specialit z regionu se ponese II. ročník Bílokarpatských slavností, které se konají v Uherském Brodě od pátku 7. června až do neděle 9. června.

Třídenní akci zahájí v pátek v 16 hodin na Masarykově náměstí přehlídka rockových kapel. Sobotní program Bílokarpatských slavností nabídne zábavu na čtyřech místech města. Masarykovo náměstí už od rána obsadí tradiční jarmark lidových řemesel, který odpoledne obohatí vystoupení Petra Kotvalda, Pavla Lohonky Žalmana a ohňová show.

Pro obdivovatele kulinářských specialit bude na stadionu za sokolovnou od 12 hodin připravena Košt paráda s degustační soutěží Liga pivních znalců. „Od 16 hodin tam odstartuje hlavní program ukázka dřevorubeckých dovedností a zručností na živo, kde se mimo jiné představí mistr Evropy a vicemistr světa Martin Komárek," poznamenal uherskobrodský místostarosta Petr Vrána. Vzápětí zahrají na hřišti za sokolovnou kapely Premier, Fénix, VSP a Chaos In Head. Další program, mimo jiné i pro děti, bude už od 9 hodin probíhat za Muzeem J. A. Komenského či v zahradě Panského domu.

Neděle 9. června má být na Bílokarpatských slavnostech věnována obcím Uhersko- brodska, které se od 10 hodin představí jak v oblasti gastro výrobků a pochutin, tak po kulturně-společenské stránce.

Buchlovické muzeum nabídne vernisáže o pivu, vínu a pálenkách

Kdy: dnes v 17 hodin

Kde: Muzeum Podhradí, Buchlovice

Všichni milovníci piva, vína a pálenek by měli zbystřit. Muzeum Podhradí v Buchlovicích hodlá uspořádat tři neobvyklé vernisáže, při kterých budou víno, pivo a pálenky spojeny s regionálními a folklorními projevy. První vernisáž s názvem O všelijakém pití se uskuteční už tento pátek v 17 hodin.

„Jejím tématem bude pivo. O pivě z Vážan zapěje tamní mužský sbor. Zpívání na pivo z Jalubí zazní v podání mužského pěveckého sboru Folklorního studia Buchlovice a rodinný pivovar Pod Kněží horou z Bzence se bude zabývat kvasnicovým nefiltrovaným pivem," vypočítal organizátor výstavy Miloslav Hrdý.

Další vernisáž se uskuteční 5. července na téma víno. Ta třetí bude 9. srpna na téma pálené. Výstava potrvá do 30. srpna.

Divokej Bill vystoupí na rožnovském koupališti

Kdy: dnes v 19 hodin

Kde: venkovní koupaliště v Rožnově pod Radhoštěm

Populární kapela Divokej Bill dorazí dnes večer do Rožnova pod Radhoštěm. Vystoupí za každého počasí na zdejším venkovním koupališti při příležitosti letošního turné k patnáctiletému výročí kapely. Hostem koncertu bude kapela Liwid.

Divokej Bill zároveň publiku představí novou desku, kterou muzikanti sobě a fanouškům nadělili k 15. výročí existence letos v dubnu. Vedle tradičního autora písní Divokýho Billa Vaška Bláhy tentokrát výrazněji přispěli na album novinkami také Roman Procházka a Štěpán Karbulka. Na aranžích se podílela celá kapela pod dohledem producenta Pavla Karlíka. „Pavlova role na tomto albu je nezastupitelná. Jeho velký přínos je nejenom na hudební podobě alba, aranžích, ale i textech, které s námi hodně řešil," vysvětlil Roman Procházka.

Dnešní rožnovský koncert je jedním z patnácti narozeninových vystoupení, která letos Divokej Bill naplánoval ve městech České republiky. „Vybrali jsme místa, která se nám za dobu hraní líbila a cítíme se tam příjemně. Někde naopak ale zahrajeme úplně poprvé," uvedli muzikanti.

Hudební večer na rožnovském koupališti s kapelami Divokej Bill a Liwid začíná dnes v 19 hodin.

Škola B-Art připravila taneční show

Kdy: dnes ve 20.30 hodin

Kde: Valašské Meziříčí, nádvoří zámku Žerotínů

Závěrečné vystoupení žáků tanečního oboru připravila na páteční večer Základní umělecká škola B-Art ve Valašském Meziříčí. Ve spolupráci s Kulturním zařízením města nabídne na 25 choreografií nejrůznějších tanečních žánrů od disca dance, street dance přes současný moderní tanec po baletní variace. Vystoupení začíná na nádvoří zámku Žerotínů o půl deváté večer. Vstupné činí šedesát korun.

V letním kině v Hulíně zazní filmové melodie

Kdy: dnes ve 20 hodin

Kde: letní kino, Hulín

Milovníci filmů a hudby se mohou už dnes zaposlouchat do hitů hvězdných filmových melodií v letním kině v Hulíně. Známé hity tam představí například pěvecký sbor Smetana Hulín, pěvecký sbor Zesrandy Kroměříž nebo třeba symfonický orchestr studentů a absolventů Konzervatoře Pavla Josefa Vejvanovského Kroměříž.

„Zazní melodie z Hvězdných válek, filmu Osobní strážce, Indiana Jonese, muzikálové melodie z West Side Story a mnoho dalšího," prozradil ředitel Kulturního klubu Hulín Libor Pecháček.

V případě nepříznivého počasí bude koncert přesunut na neděli, aktuální informace na webových stránkách Kulturního klubu Hulín.

Sazovičtí hasiči oslaví 110 let

Kdy: sobota 8. června

Kde: obec Sazovice

Stodesáté výročí založení si zítra připomenou dobrovolní hasiči v Sazovicích. Oslavy zahájí už v 7 hodin ráno budíček s dechovou hudbou Zdounečanka. O hodinu později je naplánovaný průvod obcí a položení věnců k pomníkům. Následuje mše svatá na výletišti Záhrazovo, která začne v 9 hodin. Po bohoslužbě se koná v sále obecního úřadu slavnostní schůze pro zvané, program pro veřejnost bude pokračovat znovu po obědě.

K vidění budou od 14 hodin ukázky hasičských zásahů, sportovních družstev, v průběhu dne bude možné navštívit i výstavy na obecním úřadě, v hasičské klubovně i zbrojnici. V 17 hodin vypukne zábava s dechovkou.

Zahrady nabídnou vstup zdarma a zajímavosti

Kdy: po celý víkend

Kde: Květná a Podzámecká zahrada v Kroměříži, zahrada zámku v Holešově

Volný vstup do zámeckých zahrad a navíc komentované prohlídky nabídnou o víkendu v Holešově i v Kroměříži. Přístupné zahrady chystají pro své návštěvníky netradiční program.

V Kroměříži se jedná už o třetí ročník této celoevropské aktivity. V České republice akci zaštiťuje občanské sdružení Průvodci parkem a Národní památkový ústav.

„Původní myšlenka byla otevřít zahrady, které nejsou běžně přístupné, v Kroměříži to bude hlavně o netradičním programu, který není běžný. Naším bonusem budou komentované prohlídky v Podzámecké i Květné zahradě," upřesnila Lenka Křesadlová z Národního památkového ústavu v Kroměříži.

V Květné zahradě bude možnost navštívit i právě probíhající stavbu obnovy Květné zahrady. Přítomný archeolog ukáže všechny nalezené archeologické nálezy. V Podzámecké zahradě budou prohlídky letos zaměřené na téma zajímavé dřeviny.

V zámecké zahradě v Holešově bude komentovaná prohlídka s odbornicí Pavlou Pšejovou v neděli od tří hodin, sraz je u hvězdárny.

Vzali by vás k Baťovi? Odpověď vám dá archiv

Kdy: neděle 9. června

Kde: Státní okresní archiv Zlín-Klečůvka

Den otevřených dveří chystá na neděli 9. června zlínský okresní archiv v Klečůvce. Akce nese název „Baťa cesta za poznáním. Projdete naším přijímacím řízením do firmy Baťa?" a potrvá od 14.30 do 19 hodin.

„Po celou dobu bude návštěvníkům zpřístupněna prohlídková trasa, která zájemce zavede do útrob archivu, kam je běžně veřejnosti vstup zakázán. Cestou budou moci malí i velcí na několika stanovištích plnit „přijímací" úkoly, které na konci prohlídky vyhodnotí náš personalista a rozhodne o přijetí, či nepřijetí do firmy," uvedl ředitel archivu David Valůšek. Součástí prohlídkové trasy bude také krátký výklad o skutečném přijímání nových zaměstnanců u Baťů za první republiky a o osudech uložení baťovských archiválií.

„V klečůvském zámku bude možno pouze v tento den nahlédnout do „předsíně tradic", kde návštěvníci uvidí nejrůznější kuriózní předměty, které také uchovává okresní archiv ve svých depozitářích," dodal Valůšek.

Za příznivého počasí si budou (nejen) děti moci postavit z krabic svůj baťovský domek či mrakodrap, nakreslit nejkrásnější logo firmy Baťa nebo vyplnit baťovský kvíz.

Čtěte dále: Návštěvníky muzejní noci ve Zlíně sveze historický trolejbus