Dílna slouží lidem se zdravotním a mentálním postižením, kteří tam pracují a mohou se takto zapojit do běžného života. „Po kabelkách se doslova zaprášilo a z prodeje jsme získali celkem 57 774 korun," radovala se ředitelka zlínské Naděje Kateřina Pivoňková.

Většinu tašek na charitativní akci darovali neznámí dárci, některé i s osobním věnováním. Zapojilo se však i několik firem, například United Colors of Benetton, které na charitativní veletrh věnovaly desítky nových tašek.

Skvostem letošního veletrhu byly tři kabelky od známých osobností s věnováním. Největší finanční obnos investoval nový majitel do kabelky Moniky Marešové. Ta byla vydražena za 1500 korun. Kabelka od Květy Fialové se prodala za 250 korun a od Hany Robinzon za 500 korun.

Některé ženy stály před divadlem už od půl jedné, aby si ulovily co nejlepší kousek. Ve čtyři hodiny odpoledne tak byly pulty s kabelkami ve foyer téměř poloprázdné. Zbylé tašky, které nezískaly včera nového majitele, budou prodány v dobročinném bazaru.

„Z výtěžku prodeje darovaných kabelek pořídíme nové vybavení dílny. Chybí nám židle, skříně na materiál a další nezbytnosti," popisuje budoucí využití získaných finančních prostředků z charitativní akce Pivoňková.

Hlavním pozitivem včerejšího veletrhu je, že si jeho prostřednictvím nadace Naděje vydělala sama na sebe. V dílně pracuje šest zaměstnanců, kteří vyrábí ručně tkané koberce. Ty lze společně s ostatními výrobky, jako je dárkové zboží a svíčky ze včelího vosku, koupit přímo na místě. V dílně je navíc možné si nechat utkat koberec na zakázku.

„Na této charitativní akci byl sympatický její regionální charakter. Lidé ze Zlína podpořili Zlíňany a mohou se do dílny jít sami podívat, pokud si to přejí," dodala další z organizátorek letošního kabelkového veletrhu Zuzana Šlúchová.

Jedna z dobrovolnic, Marie Seidlová, která na veletrhu prodávala kromě kabelek také bižuterii, ocenila hlavně fakt, že se mohou na veletrhu potkat ženy nejrůznějšího věku a společenského postavení.

„Všechny si najdou krásnou maličkost za pár korun. Příjemně se u toho pobaví a bude je hřát dobrý pocit," domnívá se Seidlová.

Vyberu dvacet, koupím naštěstí jen šest

Na Kabelkový veletrh přicházím jako jedna z prvních. Hned u vstupu si všímám nádherné kabelky, ze které doslova přecházejí oči.

„Tuhle musím mít," říkám si. Ani ne za půl hodiny jsem ověšená téměř dvaceti kusy. Nejraději bych si je domů odnesla všechny. Bohužel můj bankovní účet není nafukovací.

Smutně se dívám na svou sbírku zánovních taštiček a přemýšlím, kterou z nich budu muset vyřadit a nechat ji ostatním návštěvnicím veletrhu. Každá žena chce pro sebe získat co nejvíce originální kabelku.

Mlsně pokukují i po mé hromádce. Některé se v ní dokonce jakoby nic začínají přehrabovat. Malá, asi osmiletá holčička bere do svých dětských rukou jeden z mých luxusních tygrovaných úlovků.

„Babí, podívej, co jsem našla," volá nadšeně na postarší ženu.

Já jsem tu kabelku sice viděla první, ale nakonec ji přece jen s těžkým srdcem přenechám zářícímu děvčátku. Přicházejí další ženy a já se kabelek postupně vzdávám, až mi jich zbývá jen šest.  Lenka Kašparová

VIDEO: Reportáž studentů zlínského Gymnázia a Jazykové školy z Kabelkového VELEtrhu

Dobrý den, Zlínsko

A tuto ještě vezmu vnučce za dobré známky ve škole, plánovala starší paní, když na své předloktí navlékala pátou kabelku. Lehká ilustrace toho, jak to včera vypadalo na Kabelkovém VELEtrhu pro Naději se Zlínským deníkem.

Ukázalo se, že takto unikátní charitativní akce má velký smysl. Oslovila stovky lidí, kteří svou kabelku pro veletrh darovali, a další stovky, kteří si ji následně přišli koupit. Není pochyb o tom, že v regionu stále žije hodně lidí, kteří jsou ochotni pomoci znevýhodněným občanům. Právě pro ně je výtěžek v úžasné výši 57 774 korun určen. Zatímco včera se děkovalo zlínským hokejistům, dnes obří aplaus patří všem, kteří si Kabelkový veletrh nenechali ujít. Dámy a pánové: DĚKUJEME!!! David Karola, šéfredaktor

ANKETA: Deník se ptal jak se vám líbilo na Kabelkovém veletrhu

Daniela Nováková, 19 let, studentka, Zlín: Už jsem si vybrala 5 kabelek. Překvapilo mě, jak krásné tašky tu lze najít. Jsem ráda, že výtěžek z kabelek jde na dobrou věc. Zajímavý nápad mi přijde i to, že zde kabelky může kdokoliv darovat.

Anna Buchberger, 18 let, studentka, Zlín: Je to super akce, moc se mi tu líbí. Jen mě trošku mrzí, kolik je tu lidí. Člověk musí být rychlý, aby mu ostatní kupující nevyfoukli krásné kousky kabelek přímo pod nosem.

Aneta Hrbáčková, 15 let, studentka, Zlín: Líbí se mi, že výtěžek z prodeje kabelek jde na charitativní akci. Je hezké pomáhat mentálně postiženým. Navíc jsou tu moc pěkné kabelky za dobrou cenu.

Kamila Kuželová, 14 let, studentka, Zlín: Oslovilo mě, že můžu koupí kabelky pomoci druhým lidem. Každá koruna je dobrá a navíc získám i praktickou věc, kterou budu nosit. Kabelka mi bude stále připomínat, že jsem udělala dobrý skutek.

Dominika Morušová, 21 let, studentka, Zlín: O Kabelkovém veletrhu jsem se dozvěděla od kamarádky. Jsem moc ráda, že jsem dnes přišla. Je tu spousta krásných věcí. Navíc mě hřeje u srdce, že jsem mohla někomu pomoci.

Magda Kukučková, 20 let, studentka, Fryšták: Na Kabelkovém veletrhu jsem byla už loni. Je to moc fajn akce, na které si pokaždé vyberu nějakou kabelku. Navíc pomůžu hendikepovaným.