Po rekonstrukci autobusové točny je nová přístupová cesta další dokončenou stavbou na Hostýně.

Návštěvníkům poutního místa umožní jednodušší přístup k tamní bazilice. Lidé už tak na vrchol kopce nemusí stoupat po schodišti. Dosavadní příjezdová cesta pro auta, která vede zleva, podél části křížové cesty, se v budoucnu promění v pěší zónu.

„Záměr zlepšit dopravní obslužnost na Svatém Hostýně se dostává do své poloviny: máme hotové tři etapy a během dvou let jsme proinvestovali více než 40 milionů korun,“ shrnul předseda Matice svatohostýnské Josef Tkadlec.

Připomněl, že v prostoru za poutním domem číslo tři vzniklo také parkoviště pro 45 osobních automobilů a tři stání pro autobusy. Byly také vybudovány nové chodníky a upravily se asfaltové plochy.

„Velká, neméně důležitá část stavby se odehrávala pod povrchem parkoviště, v zemi. Bylo potřebné zrekonstruovat a doplnit kanalizační řád, elektrorozvody, sdělovací kabely. Několikrát jsme narazili na funkční kabely nebo kanály, o kterých nebyly vedeny žádné záznamy. To působilo během stavby komplikace a ovlivnilo to harmonogram prací a dokončení dílčích etap. Přes uvedené komplikace se podařilo hlavní část stavby dokončit,“ doplnil Josef Tkadlec.

Hostýn (736 m), též Svatý Hostýn, je kopec v Hostýnských vrších, na kterém se nachází významné mariánské poutní místo, které bylo v roce 2018 prohlášeno národní kulturní památkou České republiky.

Hostýn je hned po Velehradě druhým nejnavštěvovanějším poutním místem na Moravě. Komplex zahrnuje pozdně barokní baziliku Nanebevzetí Panny Marie, ubytovny pro poutníky, křížovou cestu Dušana Jurkoviče s mozaikami Jano Köhlera, větrnou elektrárnu a vyhlídkovou věž. Podle archeologických nálezů se zde nacházelo rozlehlé pravěké hradiště.