Více než pět tisíc věřících vítalo oblíbeného arcibiskupa černé pleti při poutní bohoslužbě, sloužené ke cti svatého Antonína Paduánského v poutním areálu u kaple zasvěcené tomuto světci.

Mnozí přišli z okolních obcí Ostrožské Lhoty i Blatnice pod Svatým Antonínkem, další přijeli z okolí i větší či menší dálky.

„Sledoval jsem meteorologickou předpověď a bylo mi jasné, že tu dnes pršet nebude. Nic nám proto s manželkou nebránilo vyrazit na tradiční antonínkovskou pouť, jak to děláme už roky,“ prozradil Zdeněk Polišenský z Vážan.

Poprvé na Svatý Antonínek dorazil i arcibiskup Jude Taddeus Okolo, jenž promlouval k věřícím česky. „Jsem rád, že jste mě pozvali a můžu se s vámi účastnit slavnosti svatého Antonína. Vezměme si jej za svého patrona. Vážně se zamysleme nad různými aspekty jeho života a služby, aby nás inspiroval,“ řekl papežský nuncius ve své promluvě a připomněl část života světce, včetně toho, že je patronem ztracených věcí.

Poutní kaple svatého Antonína Paduánského z roku 1670 stojí na kopcovitém výběžku Vizovické vrchoviny mezi obcemi Ostrožská Lhota a Blatnice pod Svatým Antonínkem, 14 km jižně od Uherského Hradiště na rozhraní Ostrožska a Dolňácka na Slovácku.

MOHLO BY VÁS ZAUJMOUT: Vzácné velkomoravské šperky doprovodila na Modrou po zuby ozbrojená eskorta

Převoz šperků do Klenotnice Velké Moravy | Video: Jakub Langr