Petr Dutko, Přerov, bývalý starosta Přerova

Cítím mírnou nostalgii, protože jsem se narodil a vyrůstal v Československu. Na druhou stranu jsme i se Slovenskem v Evropské unii, nemáme hraniční kontroly a je možné, že rozdělení přispělo k tomu, že jsou naše vztahy se Slovenskem rovnovážné.

Zdeněk Schenk, Přerov, archeolog

Myslím si, že Československo bylo jeden celek a fungovalo to tak od doby jeho vzniku v roce 1918. Všichni na to mají spíše pozitivní vzpomínky. Vazby, ať už rodinné nebo přátelské, budou podle mě vždycky přetrvávat. A nezmění to ani žádné politické rozhodnutí.

Pavel Novák ml., Přerov, zpěvák

Rozdělení nějak nevnímám. Pořád mám pocit, že je Česko a Slovensko propojené a že mezi námi není žádná stěna. Hranice jsou otevřené a já si můžu do té krásné přírody k sousedům vždy vyjet. A ve sportu když fandím, přeji v prvé řadě Čechům. Pokud neuspějí, tak samozřejmě Slovákům.

Ivana Plíhalová, Olomouc, herečka

Stýská se mi po společném státě a zároveň je dobře, že jsme se rozdělili. Slováci si podle mě museli projít samostatností a to nás možná paradoxně opět sblížilo.

Marek Sedláček, Olomouc, ekonom

Ptáte-li se na stesk po společném státu, pak musím říci, že jej necítím. Důvodem jsou vynikající vztahy mezi našimi zeměmi i občany, které dle mého názoru v minulosti na takové úrovni nebyly. Jen doufám, že z poklidného „rozchodu" s následnými bezproblémovými partnerskými vztahy si vezme příklad i EU, která k rozpadu spěje.

Milan Tichák, Olomouc, historik

Už jsem si zvykl, že jsme se rozdělili, ale mrzí mě to. Ke Slovákům jsem měl vztah, byl jsem tam jako voják a později jsem tam zajížděl i pracovně, líbilo se mi tam. Trochu mě mrzí, že Slováci hledali svou vlastní cestu. Mohli jsme zůstat spolu. Řekl bych, že by se nám žilo lépe.

Miroslav Macek, Zábřeh, bývalý politik

Kdybych nepředpokládal, že rozdělení České a Slovenské federativní Republiky (už dávno ne Československa!) je zcela nezbytné, rozhodně bych se na něm tehdy tolik nepodílel. Stesk rozhodně nepociťuji, neboť ani Slovensko, ani Slováci nikam nezmizeli.

Luděk Hanák, Mohelnice módní návrhář

Nestýská se mi, na Slovensko si můžu kdykoliv zajet. Je dobře, že jsme se rozdělili, protože i když k sobě máme blízko, jsme dva rozdílné národy a každý by měl mít svůj vlastní stát.

Tomáš Hradil, Jeseník, Hnutí Brontosaurus

Je mi to líto. Společný stát se mi zdál logický, protože k sobě máme se Slováky kulturně a jazykově blízko. Československá republika, která vznikla společným dílem Čechů a Slováků v roce 1918, byla odkazem jejích tvůrců, který měl něco do sebe. Mám pocit, že o rozdělení společného státu ani nebylo uskutečněno referendum.

Zdeněk Knedla, Bystřice pod Hostýnem, silák

Myslím si, že ve většině je síla. Podle mě jsme se rozdělovat nemuseli. Tehdy si ale všichni mysleli, že to bude pro obě strany to nejlepší. Já mám Slovensko i ty lidi rád, jezdím tam pravidelně vystupovat a líbí se mi tam. Řekl bych, že vztahy máme mezi sebou dobré, hlavně Moraváci.

Daniela Hebnarová, Kroměříž, starostka

My, kteří jsme prožili éru československého státu, k tomu máme blíž. Na ten čas vzpomínám a v dobrém. Nejhorší období ale pro mě byla doba, kdy se postavily hranice a při průjezdu jsme se museli prokazovat pasem. Myslím, že teď jsou vztahy nadstandardní, hlavně v pohraniční oblasti.

Šárka Kašpárková, ředitelka Knihovny Kroměřížska

Tím, jak zanikly hranice, tak nevnímám, že by to byl jiný stát. Horší je, že si musíme měnit měnu. Neuvědomuji si, že už k sobě nepatříme. Ba co víc, mám pocit, že styky se teď zintenzivnily. Možná se známe lépe než před tím.

Jaroslav Baďura,Kroměříž, trenér Hanácké Slavie

Mně se po společném státu určitě stýská, protože pocházím ze Slovenska a mám tam celou rodinu. Pořád si připadám jako Čechoslovák. Myslím si, že společný stát by měl větší sílu. Stačí se podívat na úspěchy ve sportu. Společné hokejové nebo fotbalové týmy by byly určitě lepší. Nevěřím, že by se to ještě někdy vrátilo zpátky.

Romana Habartová, Kunovice, etnografka

Rozdělení státu jsem vnímala jako velmi smutnou událost a cítila jsem ji především jako boj několika představitelů politických stran Čech a Slovenska s podkresem vyřizování osobních účtů. S odstupem času je však jasné, že dříve nebo později by k rozdělení došlo. Já zůstávám Čechoslovačkou a jsem ráda, že se obě země respektují, i když každá té druhé může něco závidět.

Radek Jančář, Mařatice, ředitel knihovny

V období, kdy se Československo dělilo, jsem tomu nakloněn nebyl. Postupem času se ale ukázalo, že oba útvary republiky jsou schopné se vyvíjet nezávisle na sobě. S odstupem času to hodnotím tak, že šlo o správný krok, i když jakousi nostalgii pociťuji. To víte, měl jsem tam spoustu kamarádů, kteří mi vždycky říkali, že nás Moraváky mají rádi a mysleli to upřímně.

Otmar Oliva, Velehrad, výtvarník

Vnímám to jako správný a nezbytný krok k rozdílným cílům obou následných státních útvarů, které byly patrné už po roce 1968. Ta cesta rozdělení tehdy byla podle mého názoru správná, stejně tak, jako je správné sblížení obou celků v Evropské unii. Náš vztah je na základě té současné vzájemné úcty a důvěry ryzejší a pravdivější.

Co psal tisk před dvaceti lety

Mečiar pro německé noviny:

„Češi a Slováci nemohli dospět k uspořádání vztahů na principu rovný s rovným," uvedl Vladimír Mečiar v rozhovoru pro německý list Suddeutsche Zeitung. „Nebyla nalezena žádná definice společných zájmů. V tom také spatřuji vinu Václava Havla," řekl Mečiar. „Václav Havel v podstatě zahájil proces dělení. Dal Slovákům velké sliby, z nichž ale nic nezbylo."

…Lidové noviny, 17. 12. 92

Ústava schválena

Česká ústava schválena Hlasovalo pro ni 172 poslanců ČNR, šestnáct bylo proti, zdrželo se deset… Ústava nabude účinnosti od 1. ledna 1993.

…Rudé Právo, 17. 12. 92

Jaká bude slovenská armáda ve zbrani 35 000 mužů

Návrh zákona o vzniku Armády Slovenské republiky schválila včera Národní rada SR. Slovenská armáda bude mít pětatřicet tisíc vojáků. Konstituována bude jako armáda obranná a počítá se i se zřízením speciálního útvaru horských střelců a horských vojsk.

… Mladá fronta DNES, 17. 12. 92

Kdo bude na slovenských mincích a bankovkách?

Na příští slovenské tisícikoruně má být vyobrazen Andrej Hlinka a město Rožumberok a na pětitisícikoruně bude Milan Rastislav Štefánik a Bradlo.

…Rudé Právo, 17. 12. 92

Vladimír Mihál, Olomouc, přednosta dětské kliniky FN a LF UP

Mám podobnou zkušenost jako většina zde žijících Slováků, že vztahy mezi oběma národy jsou po rozdělení na velmi dobré úrovni, možná jaké nikdy předtím ani nebyly. Nakonec většina různých průzkumů to dokazuje. Neznamená to však, že určitý sentiment za „starou dobrou republikou" mi v hloubi duše nezůstal. Mnohé se změnilo, ale naše společné členství v Evropské unii a podpis schengenské dohody mnozí z nás dostatečně ještě nedocenili. I když prožíváme ekonomickou a finanční nejistotu EU, tak z geopolitického hlediska dle mého mínění jiné bezpečnější místo pro existence našich států ani nevidím.

Božena Sekaninová, Prostějov, senátorka za Prostějovsko a Kojetínsko

Přísloví říká: „Na jednom dvoře není místo pro dva kohouty, a tak bylo potřebné pro ně vytvořit dva dvorečky." Asi na tom bude kousek pravdy. Ano, stýská se mi po společném státě, po televizních pondělcích, po dynamické části československé hymny, po pocitu, že jsem na Slovensku doma. Politická, hospodářská a kulturní situace obou zemí se radikálně změnila a v mnohém se liší. Máme však možnost vzájemných kontaktů. Nikdo a nic nám nebrání navštívit své příbuzné, přátele. Vždy se nám však při společných setkáních zasteskne. Pokaždé přichází řeč na nesmyslné rozdělení republiky s otázkou: „Bylo to třeba?"