Letos je situace lepší, kraj dostal od státu 484 milionů korun, což je o 20 milionů více než loni, ovšem o 152 milionů méně, než byly požadavky všech poskytovatelů sociálních služeb v kraji, řekla dnes novinářům krajská radní Taťána Valentová Nersesjan (ČSSD).

Většina poskytovatelů služeb si však podle ní oproti loňskému roku polepší. Kraj by tak podle radní měl dofinancovat služby, které nedostaly požadovanou podporu. V regionu je stovka poskytovatelů, kteří nabízejí 293 sociálních služeb, jejich počet se v posledních letech výrazně nemění.

„Očekáváme, že by o dotaci mohla požádat až jedna třetina služeb," podotkla radní. Výzva na podávání žádostí bude na internetových stránkách kraje www.kr-zlinsky.cz podle radní zveřejněna v nejbližších dnech.

Kromě peněz od státu a kraje by měli poskytovatelé služeb získat také evropské dotace. Loni kraj získal od státu nejdříve 419 milionů korun, v několika dalších kolech dofinancování se částka navýšila na 464 milionů korun. Od příštího roku se financování sociálních služeb změní, dotace budou v kompetenci krajů.