Loni měl na Colours of Ostrava premiéru plně bezhotovostní systém. Nedocházelo k žádným výraznějším výpadkům či problémům a systém se osvědčil, proto i letos bude největší festival v zemi spoléhat na takzvaný otevřený cashless systém.

To znamená žádné čipy, žádné nabíjení hotovosti, ale přijímání plateb všemi druhy bankovních karet, ať už vydanými společnostmi Visa či MasterCard, ať už fyzicky, v telefonu či hodinkách. Nicméně pro návštěvníky bez bankovního účtu nebo karty budou ve stánku s festivalovým zbožím a suvenýry připraveny speciální festivalové karty, které bude možné vyměnit za hotovost. S ní už u stánkařů v areálu platit nepůjde.

„V loňském roce se osvědčilo především to, že návštěvníci nemuseli vybírat hotovost z bankomatu v areálu festivalu. Život na festivalu to spoustě lidem velmi ulehčilo. Obecně se placení na festivalu díky tomuto systému zrychlilo a také téměř zmizely fronty,“ popsala výhody bezhotovostního režimu na festivalu jeho umělecká ředitelka Zlata Holušová.

Do čeho lidé dostanou jídlo a pití?

Co se týká občerstvení, stejně jako loni už nebudou „v akci“ vratné nicknack kelímky, které si v minulosti návštěvníci oblíbili kvůli coloursovým motivům, ale opětovně recyklovatelné rPET kelímky z už recyklovaného plastu. Všechny vytříděné kelímky – a plast obecně – budou opět recyklovány nedaleko areálu.

Snižování ekologické stopy však bude pokračovat i letos. Novinkou 21. ročníku Colours of Ostrava bude i sběr a třídění gastroodpadu. V areálu budou umístěny speciální nádoby na zbytky jídla – jak pro návštěvníky, tak i stánkaře.

„Bioodpad bude svážen do blízké bioplynové stanice v Horní Suché, kde z něj společnost Organic Technologies vytvoří dvě složky – biometan a organické hnojivo,“ popsal záměr organizátorů mluvčí festivalu Jindřich Vaněk.

Také jídlo návštěvníci dostanou do speciálních rozložitelných gastro obalů od firmy Optys z Dolních Životic na Opavsku. Materiál krabiček pochází z obhospodařovaných lesů a je uzpůsoben pro styk s potravinami. I zde organizátoři festivalu hledali místní firmu, aby snížili enviromentální stopu.