VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lukáš Pařenica: Věřím, že Láska v Česku není jen pro ženy

Zlín – /ROZHOVOR/ „Až vydám knížku, koupíš si mě?" popichoval mě nedávno můj kolega z Deníku. A světe, div se: neuplynulo ani čtrnáct dní a jeho knižní debut je skutečně na světě. Lukáš Pazdera, který působí pod svým jménem Pařenica jako šéfredaktor Kroměřížského deníku, se totiž stal autorem právě vydaného románu Láska v Česku.

21.6.2014 1
SDÍLEJ:

Spisovatel Lukáš Pazdera z OtrokovicFoto: DENÍK/Jan Karásek

Co ti vlastně říkali kamarádi v hospodě na to, že jsi napsal román pro ženy?

Myslím, že jsou rádi, že jsem knížku vydal, neřeší, jestli je pro muže, či pro ženy. Navíc mají radost, že znají někoho, který vydal knihu a slíbili, že si ji přečtou! Snažím se je přesvědčit, že by se i jim Láska v Česku mohla líbit.

Román LÁSKA V ČESKU  vychází v nakladatelství Ikar. Autorský web Lukáše Pazdery si můžete prohlédnout na adrese: www.lukaspazdera.webnode.cz.Facebookový profil autora na adrese: www.facebook/…deraofficial

A já čekala nějaké pěkné vtípky.

Zatím naštěstí žádné nepřišly. Trochu jsem čekal, že se vtipálci objeví, přece jen je to v edici Do kabelky, ale zatím se spíš všichni diví, že mi knížka opravdu vyšla.

No a co ženy? Získáváš díky knížce plusové body?

(Směje se.) Myslíš v osobním životě? Zatím ani moc ne, ale třeba se to časem zlepší. I kamarádkám se ale líbí, že mi knížka vyšla, a zaujal je taky její obal.

Ten jsi, pokud vím, spolunavrhoval ty sám, že?

Ano, a je to věc, která mi udělala vážně radost. Do obálky často autor vůbec mluvit nemůže, většinou má poslední slovo nakladatelství. A já nesnáším obálky, na nichž sedí modelka na koni a za ní zapadá slunce. Když se mě tedy ptali, jakou mám představu, měl jsem tyhle obrázky nahrubo hotové v počítači a grafik z nich nakonec opravdu při výrobě vycházel: zdokonalil je a vznikla z toho obálka, která se mi moc líbí. Je to něco jiného a ženy mají navíc tendenci se nad ní rozněžnit. (Úsměv).

Vím, že píšeš povídky, jak tě ale vůbec napadlo napsat knížku? A proč zrovna tenhle žánr?

Napadlo mě to už dávno. Přece jen pracuju už řadu let v novinách, psaním se živím, tak proč ne?

Zpravodajština je ale přece jen něco jiného…?

Je to jiné, ale získáš v ní jistotu ve psaní. Navíc sám rád knížky čtu, tak jsem si říkal, že by nebylo špatné zkusit si nějakou sám napsat. Přišlo mi, že tohle je žánr, který by mohl čtenáře bavit a třeba se i dobře prodávat. Nemyslím, že je Láska v Česku čtení výhradně pro ženy. Snažil jsem se o takový ten střední proud, něco podobného tomu, co píše třeba Michal Viewegh. Napsat knížku o golfu, to by zajímalo úzkou skupinu lidí. A já bych rád, aby si moji knížku koupilo lidí co nejvíc.

Z toho bych měla trochu obavu. Románů „do kabelky" jsou v knihkupectví stovky. Bude se Láska v Česku prodávat, aby z tebe byl druhý Viewegh?

Takové ambice si nedělám, knih u nás opravdu vychází strašně moc, a nejen v tomhle žánru. Ale snažil jsem se napsat knihu, kterou by si mohl přečíst každý, protože je o obyčejných věcech. Zároveň ale myslím, že to není úplně banální čtení pro „hospodyňky", že kniha není o tom, jak se studentka zamiluje do krásného chlapa, který se pak ukáže jako darebák, a ona si vezme toho, který je hodný a trochu ošklivější.

Povídky, které publikuješ na webu, byly pro tebe odrazovým můstkem k románu?

Ne, ty vznikly vlastně naopak až potom, co jsem knížku dokončil. Trvalo totiž nějaký čas, než vyšla a mezitím jsem si říkal, že bych mohl napsat něco dalšího. Někdy loni kolem kolem Valentýna jsem zkusil tematicky navázat na Lásku v Česku něčím kratším, vlastně takovým bonusem pro čtenáře literárního webu Mám talent, kde jsem Lásku v Česku původně publikoval a odkud ji stejnojmenná agentura pak nabídla nakladatelstvím. Vzniklo tak sedm minipovídek a i ty se paní Dočekalové líbily, takže navrhla, abych je rozšířil pro případné vydání. Na těch se teď snažím pracovat. Původních sedm povídek vypráví jedna ženská postava a já to zkouším rozšířit o povídání z pohledu mužských, kteří se objevují v těch prvních sedmi. Rád bych, aby to bavilo i nějaké muže, i když obecně čtou přece jenom méně než ženy.

Většinou i něco jiného.

To ano, ale mám i pár kamarádů, kteří rádi čtou o vztazích, o tom, jak to funguje mezi muži a ženami.

Jak dlouho ti trvalo Lásku v Česku napsat?

Čistého času to bylo asi půl roku. Ve skutečnosti jsem ji před několika lety rozepsal a pak odložil, protože jsem nějak neměl motivaci. Pomohlo mi, že jsem publikoval na webu agentury Mám talent tu napsanou část a příznivé ohlasy mě dokopaly k tomu, abych ten román dokončil.

Popiš mi ženu svých představ.

(Usmívá se.) Nemám konkrétní představu, jak by měla žena vypadat. Nemůžu říct, že by se mi víc líbily blondýnky, tmavovlásky nebo zrzky. Je pro mě důležité, aby byla osobnost, něčím zajímavá, měla charizma, svůj názor a dokázala mě pobavit a rozesmát, nebo naopak dojmout. Konkrétní typ ale nedokážu říct, protože ho ani nemám.

A co je podle tebe na ženě nejvíc sexy?

Když má smysl pro humor a dokáže s mužem manipulovat tak, aniž by to poznal. A měla by být asi sexy i vzhledově, ale to už znamená pro každého chlapa nejspíš trochu něco jiného.

Na co bys krásnou ženu nalákal?

No, tak teď už asi jedině na tu knížku. (Směje se.)

Co ty? Nakolik jsi ideální?

Já rozhodně nejsem vůbec ideální. (Další smích.) Mám spoustu vlastností, které – aspoň podle mých zkušeností – ženy příšerně rozčilují.

A to?

Jsem zvyklý mít poslední slovo, velmi často jsem přesvědčený, že mám pravdu a všechno vím líp než druzí. To jsou vlastnosti, které ženy nesmírně popuzují. K ideálu mám tedy daleko, o fyzické stránce ani nemluvě. (Smích.)

Nemusíš být tak sebekritický. Třeba ti knížka pomůže.

Jedině tak. Budu se snažit jít na to přes knížku.

Jsi romantik?

Býval jsem, ale časem to poněkud vyprchalo. Stal se ze mě realista. Ale romantika mi nevadí, ani ve filmech, v knížkách, v hudbě. Určitě jsem spíš romantik než cynik. Romantika je hezká věc, která do života patří.

Které postavě se nejvíc podobáš? Andrejovi, Romanovi nebo Liborovi?

Myslím, že v každé postavě je kousek ze mě, ale nejblíž je mi asi Andrej. Možná je to věkem, ale s jeho postavou jsem se dokázal nejvíc sžít, i kvůli tomu, jak věci řeší nebo reaguje. Povahou jsem spíš klidnější. Roman je záporná postava, z toho ve mně doufám moc není. A Libor je mi zase blízký tím, že se asi nejvíc blíží tomu, co jsem v životě prožil já.

Tvou láskou teď není žádná žena, ale fotbalový klub a golf, jak jsem se dočetla na přebalu knihy. Když jsi psal Lásku v Česku, tak jsi ale vycházel ze svých zkušeností, nebo ne?

Každý autor vychází z nějakých svých zkušeností. I když si příběh celý vymýšlím, tak se v knize nějak odrážejí. Nejsou tam osobní zážitky ani nic životopisného, příběh je vymyšlený, ale odrazí se tam, co člověk zažije. Pokud je to próza, tak vždycky.

Básničky jsi nepsal nikdy?

Zkoušel jsem napsat v životě možná tak tři , ale mě moc nebaví poezii číst, takže mě nebaví ani ji psát. Možná by mě lákalo napsat text k písničce, ale nevím, jak to funguje: jak a komu ty texty nabídnout, jakým způsobem si je vybírají interpreti… Každopádně ke psaní mě láká spíš próza, tu mám trochu načtenou.

A co ten fotbal? Proč vlastně fandíš zrovna pražské Slavii?

Protože má nejhezčí dresy a je to nejstarší klub u nás. V době, kdy jsem vyrůstal, byla navíc Slavia u nás tak trochu odstrčená, protože jeden titul za druhým vyhrávala Sparta. A já měl vždycky tendenci přát spíš outsiderům. No a když už se chlap jednou rozhodne nějakému klubu fandit, mělo by mu to vydržet pokud možno celý život.

Postavy ve tvé knize dost často nevědí, co se životem. Ty sám to víš?

Nejsem si jistý, jestli se vůbec najdou lidé, kteří stoprocentně vědí, co se životem. Já mám ten svůj nalajnovaný tak, jak mi vyhovuje. To je podle mě nejdůležitější.

A co se budoucnosti týče?

Nechávám věci, jak přijdou. Člověk by si asi měl život přizpůsobovat postupnými krůčky k tomu, aby mu co nejlíp vyhovoval.

LUKÁŠ PAZDERA (*1977) 

Lukáš Pařenica

- Vlastním jménem Lukáš Pařenica. Vystudoval žurnalistiku na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze. Je šéfredaktorem Kroměřížského de­níku
- Literaturu pro ženy považuje za náhled do ženského uvažování, které je jinak pro muže často záhadou
- Román Láska v Česku mu v minulých dnech vydalo nakladatelství Ikar
- Práce v novinách mu prý pomohla v tom, že se naučil psát stručně a přehledně, při přepisování tak nemusí tolik škrtat
- Živit se psaním? Podle něj to u nás umí v dnešní době tak tři čtyři autoři, on sám vnímá psaní spíš jako koníček
- Láska v Česku vyšla v nákladu jednotek tisíc. Když se celý prodá, bude prý autor maximálně spokojený
- Proč ne Pařenica, ale Pazdera? Prvním důvodem bylo utajení: o tom, že se chystá vydat knihu, nevěděli kamarádi ani rodina. Rodné příjmení Pařenica navíc považuje za zatížené moravským nářečím a nechce, aby si jej čtenáři spojovali s folklorem, pseudonym Pazdera se mu zdá neutrální.

MARIE ŠIDLOVÁ

Autor: Redakce

21.6.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Obsluha strojů 16 500 Kč

Obsluha strojů a zařízení na výrobu skla Operátor/ka stroje. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16500 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: OPERÁTOR/KA STROJE, Nástup možný ihned., POŽADUJEME: střední odborné vzdělání v technickém směru výhodou. Praxe ve výrobě výhodou. Manuální zručnost, spolehlivost, pečlivost, samostatnost. , NÁPLŇ PRÁCE: Obsluha poloautomatického stroje na výrobu světelných vodičů pro automobilový průmysl. Výstupní kontrola kvality výrobků dle výkresů a údajů. Balící práce. Práce ve třísměnném provozu (pondělí - pátek), NABÍZÍME: Motivující zaměstnanecké benefity (příplatky za noční směnu 22 Kč/hod., příplatky za odpolední směny 5,5 Kč/hod., příplatky za přesčas max. 35% roční mzdy, benefitový systém Cafeterie, příspěvek na penzijní připojištění, poukázky FlexiPass, firemní akce, příspěvky na dětské tábory...). Zajímavou práci v perspektivní roustoucí zahraniční firmě. , PRVNÍ KONTAKT: telefonicky na čísle 571 686 153 nebo e-mailem: lenka.poborilova@schott.com, ov. 21.3.. Pracoviště: Schott cr, s.r.o. 01, Zašovská, č.p. 850, 757 01 Valašské Meziříčí 1. Informace: Lenka Pobořilová, +420 571 686 153.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Pracovníci přímé obslužné péče v 90 Kč

Pracovníci přímé obslužné péče v oblasti ambulantních a terénních služeb a pečovatelé v oblasti domácí péče Pečovatel/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 90 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PEČOVATEL/KA, Nástup možný ihned nebo dohodou., Požadujeme: ŘP sk. B, výhodou absolvent kurzu Pracovník v sociálních službách, Náplň práce: práce spočívá v poskytování služeb seniorům a lidem se zdravotním postižením v domácnostech - pomoc při hygieně, při chystání jídla a při úklidech, nákupy, doprovody klientů, atd., První kontakt: zájemci své životopisy zasílejte na e-mail: danova@diakonievm.cz, ov. 21.3.. Pracoviště: Diakonie čce - středisko ve valašském meziříčí 01, Žerotínova, č.p. 319, 757 01 Valašské Meziříčí 1. Informace: Karla Daňová, +420 739 324 817.

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 16 000 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě Operátoři výroby*. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: OPERÁTOŘI VÝROBY*, Náplň práce: operace s výrobky pro automobilový a strojní průmysl a jejich balení, Zaměstnanecké výhody: příspěvek na dopravu, První kontakt: telefonicky 604 234 989 nebo e-mailem: personalni@lifeconsulting.cz. Pracoviště: Life consulting s.r.o. - průmyslová zóna lešná, Hranická, č.p. 328, 757 01 Valašské Meziříčí 1. Informace: Zdenka Doležalová, +420 604 234 989.

Služby - Služby Ostatní pomocní a nekvalifikovaní 73 Kč

Ostatní pomocní a nekvalifikovaní pracovníci ve službách jinde neuvedení Pomocní dělníci ve výrobě - pro OZP. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 73.2 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POMOCNÍ DĚLNÍCI VE VÝROBĚ - PRO OZP, Pracovní místa jsou vyhrazená zaměstnavatelem pro osoby se zdravotním postižením (invalidita 1., 2., stupně). , Požadujeme: spolehlivost, pozitivní myšlení a trestní bezúhonnost. , Náplň práce: pro nově zřízovanou chráněnou dílnu ve Vsetíně zabývající se výrobou čistícího textilu hledáme pomocného dělníka ve výrobě, jedná se o stříhání, řezání textilu a lehkou manipulaci s ním., Nabízíme: zaučení, zkrácený úvazek 6 hod/den, ranní nástup na pracoviště 6:00 - 8:00 dle vašich možností, pravidelný denní režim a práci v dobrém kolektivu, zajištěné stravování. Možnost prodloužení pracovního poměru., První kontakt: personální oddělení - p. Plačková, telefonicky v době od 9:00 - 14:00 h. na čísle: 581 698 365 nebo e-mailem na: vplackova@krok-hranice.cz, Více informací o firmě a nabízené práci najdete na www.krok-hranice.cz.. Pracoviště: Krok cz, v.o.s. 01, Sychrov, č.p. 53, 755 01 Vsetín 1. Informace: Veronika Plačková, +420 581 698 365.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bohuslav Sobotka.
10

Bohuslav Sobotka končí v politice: Je na čase jít v profesním životě dál

Běžecká stopa od Kamenné búdy na Javořinu. Ilustrační foto.

Zlínský kraj podpoří údržbu 250 kilometrů lyžařských běžeckých tras

Jak jsme žili v Československu. Tentokrát z obce Branky

V tištěném Valašském deníku bude v pátek 23. března další díl seriálu Jak jsme žili v Československu.

AKTUALIZOVÁNO

Výbuch v chemičce zabil šest lidí. Ránu slyšeli v širokém okolí

/FOTOGALERIE, VIDEO SLEDOVALI JSME ON-LINE/ Při dnešním výbuchu v areálu chemičky Unipetrol v Kralupech nad Vltavou na Mělnicku zemřelo šest lidí, další dva zranění byli transportováni do nemocnice, jeden z nich letecky. Lidem v okolí chemičky žádné nebezpečí nehrozí.

Valaška nabídne patnáct rychlostních zkoušek, žhavou novinkou je městská erzeta

Patnáct rychlostních zkoušek na osmi úsecích a více než 174 ostrých soutěžních kilometrů. Taková porce čeká na posádky letošního úvodního podniku Autoklub MČR v rally – 37. KOWAX Valašské rally ValMez.

Sedm až devět dětí z desíti dnes zhoubný nádor přežije

Pětatřicet dětí. Číslo, které se zapsalo do statistiky úmrtnosti ve Zlínském kraji v roce 2016. Dětí, které se nedožijí 18. narozenin, celorepublikově ubývá. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT