Některé školy na Kroměřížsku dávají dětem vybrané pomůcky zdarma, zbytek jim ale musí koupit samotní rodiče

Tím nejzákladnějším je určitě pořízení školní brašny. Odborníci radí, že při jejím výběru by rodiče měli dát také na přání budoucího školáka. Dále je ale vhodné zvážit i další kritéria pro výběr aktovky: například její velikost, váhu, materiál a podobně.

Školák by měl být podle odborníků za brašnou vidět, měla by mu také dobře sedět na zádech. Povrch by měl být dobře udržovatelný, mnohé aktovky a batohy mají plastové nožičky či rohy.

Výrobci také samozřejmě myslí na funkčnost a bezpečnost. Nabízejí různé kapsičky a přihrádky, tak aby se děti v tašce dobře orientovaly. Na aktovce by nemělo chybět ani reflexní značení.

Další na řadě je penál a s ním související psací potřeby. Nejprve je vhodné kupovat pouze tužky, protože děti se učí psát prvně s nimi, teprve potom na radu učitelky mohou rodiče kupovat psací pero. Dále také pastelky, ořezávátku, gumu, nůžky. Potřeby pro výtvarnou činnost zahrnují vodové barvy, tempery, voskovky, plastelínu, lepidlo, kelímek na vodu a různé druhy štětců.

Děti budou také potřebovat desky na sešity, na čísla, písmena, pracovní desku, pytel na tělocvik a na přezůvky. Vhodná je také krabička na svačinu a láhev na pití.

Všechny vyjmenované nezbytné věci se pohybují v různých cenových relacích.

„Když jsme to počítali, vyšlo nám zhruba dva a půl tisíce," konstatovala pro Deník Dana Mazankievičová, prodavačka z kroměřížského papírnictví Ramo Opatrný.

Podotkla, že někteří rodiče chodí kupovat výbavu už v červnu. „Ti nedočkaví přijdou hned, jakmile dostanou seznam ze školy. Někteří nám dají celý soupis a my jim nachystáme vše, co potřebují. Největší položku představuje školní taška, jejíž cena se pohybuje okolo dvanácti stovek," říká Mazankievičová.

Částka za vybavení do školy ale může být mnohem vyšší.

„Celkově mě zatím výbava vyšla asi na čtyři tisíce korun.V prvé řadě jsem chtěla, aby věci, které bude dcera nosit, byly kvalitní. Třeba aktovku jsem tedy vybírala značkovou, ale musela jsem vyhovět i nárokům dcery," zmínila maminka letošní prvňačky Jana Rohanová z Kroměříže. Podle ní se výbava dá koupit i levněji, ale na některých věcech se nešetří.

„Od školy jsme dostali seznam toho, co by děti už měli mít nakoupené. Měli jsme výčet těch, které dostaneme a také nám vysvětlili, co je dobré koupit," dodala Rohanová .

Ředitelka kroměřížské základky Zachar Petra Fečková zmínila, že s rodiči prvňáčků mají vždy schůzku už v červnu, kde jim radí, co by žáčkovi měli pořídit.

„Jedná se ale o takové ty obecné věci, například jakou aktovku koupit, penál, přezůvky, cvičební úbor a podobně," doplnila ředitelka.

Detailnější informace podle ní potom rodiče dostanou druhý školní den od třídních učitelů. Zacharská škola dává podobně jako jiné v regionu nejmenším školákům i nějaké to vybavení.

„Letos je pro ně připraven kufřík na pomůcky, kde budou gelové pastelky, které jsou pro prvňáčky velmi vhodné, a také další výtvarné pomůcky a složky. Podle toho pak rodiče mohou dokoupit další věci," dodala Fečková. 

JANA PŘIKRYLOVÁ