Maminky s kočárky, děti na koloběžkách, cyklisté, běžci i chodci. Celkem sto třicet účastníků vyrazilo úderem půl jedenácté dopoledne z náměstí T. G. Masaryka na trať jubilejního ročníku Běhu naděje. Trasa nebyla nijak dlouhá. Měřila 1,6 kilometrů. „Jde o nesoutěžní běh, takže trať může zvládnout prakticky každý bez ohledu na věk a libovolným způsobem," vysvětlil organizátor soutěže starosta TJ Sokol Jaroslav Šanovec.

Někdo proto zvolil doslova soutěžní tempo, jiný si zase udělal předobědovou procházku městem. „My jsme tak lehce pobíhali a bylo to příjemné zpestření. Člověk je alespoň na čerstvém vzduchu. Jenom škoda, že tu bylo málo lidí. Mohlo jich přijít daleko více, když je to na dobrou věc," poznamenala Jana Poláchová, která se svou rodinou přijela do Valašských Klobouk na návštěvu ke svým příbuzným. Celou trasu absolvovala i s kočárkem stejně jako Tereza Mužikovská z Valašských Klobouk. „Chvilku jsem běžela, chvíli šla. A zvládla jsem to bez problémů," pochválila se maminka. Trénovat nebylo prý ani třeba. „Ono každý den chodit po venku s kočárem, to je trénink už sám o sobě," pousmála se paní Mužikovská. Běhu naděje se zúčastnila poprvé, a to na doporučení své kamarádky Marcely Ročákové. Ta prý sice došla skoro až poslední, za to její malý syn, ten prý nasadil vskutku raketové tempo. „A dokonce ani táta mu nestíhal," zasmála se mladá maminka.

Vyvětrat nejenom sebe, ale i koloběžku, to si dala za úkol desetiletá Jana Česneková. „Docela to šlo, až do chvíle, kdy přišel kopec. To už bylo těžší," přiznala se školačka. Trasu ale nakonec zdárně dojela a navíc jí cestou i pořádně vyhládlo. „Takže už se těším na oběd," zaradovala se a utíkala domů.

A protože je běh spojen i s veřejnou sbírkou, byla na stratu i v cíli nachystána pokladnička, do níž mohl každý účastník přispět finančním obnosem podle svého uvážení. „Každým rokem odevzdáváme na účet Běhu naděje v průměru sedm tisíc korun, z toho dva a půl tisíce, které vybereme od účastníků běhu," pochvaloval ještě starosta TJ Sokol Šanovec. Na organizátory pak čekal ještě další úkol. Kromě úklidu náměstí ještě museli spočítat kasičku.