Dříve vila starosty slouží jako zrenovované centrum s lázněmi.

Na místo přivolaný statik nakonec rozhodl, že budova musí být strhnuta k zemi. Z původní stavby tak zůstala jen část přízemní zdi. Opravy byly zahájeny ihned.

„V březnu 2016 se začalo a budova byla hotová na přelomu října a listopadu 2019,“ popisuje Eva Pešková za společnost Alitron-Ost, která je vlastníkem nemovitosti.

Dostavba budí emoce

Novostavba ve stylu původní vily na první pohled působí vizuálně stejně jako její předloha.

„Proměnil se pěkně, ale ze starého moc nezbylo,“ nebo „Mnohem lepší,“ komentují na facebookové stránce Architektura Zlín například uživatelé Jan a Jana. Smíšené názory však panují ohledně dostavby připojené k zadní části vily, která v původním návrhu architekta Josefa Winklera nebyla.

„Původní stavba byla moc hezká, hlavně ta její zadní část,“ myslí si uživatelka sociální sítě Hana. S ní souhlasí i Helena „Ta zadní část je velká katastrofa, ani jsem netušila, že tam byly tak krásné prostory,“ nešetří novostavbu.

„Prvky zadní části staré budovy jsme uschovali, nechali renovovat a znovu osadit. Nová část centra je postavena na pozemku, který dříve obývali bezdomovci v polorozpadlé dřevěné chatce,“ namítá Eva Pešková.

Ani secesní, ani klasicistní

Budova vznikla ve 20. letech 20. století. Od stavitele Josefa Winklera ji odkoupil tehdejší podnikatel a konkurent Tomáše Bati František Štěpánek.

„Byl to stavitelský dům s dobovými prvky. Nedá se říct, že prvky byly secesní nebo klasicistní. Vila byla postavena v období, kdy nebyl preferovaný jeden sloh,“ říká architekt Pavel Chladek.

Až do roku 2016 stála vila v prakticky nezměněné podobě. Návrh nynějšího polyfunkčního domu sice počítal se zachováním historického vzhledu, v praxi se s předchozí vilou ale schází jenom v podobě fasády.

V nových prostorách, které se veřejnosti otevřely na začátku letošního července, se nyní nachází Nej Ja centrum. Návštěvníci se mohou ubytovat v hotelu, či využít restaurace nebo lázní.