V autobuse podle ní děti pozorovaly auta a okolí, říkaly kde má kdo babičky, či kde už s rodiči byly. „Nebyl s nimi vůbec žádný problém," pousmála se Ledvinová.

Ještě před včerejší evakuací si stihli někteří rodiče pro své děti přijít přímo do školky. Z celkového počtu 56 dětí dětí ze školky v Prštném Za školou se evakuovalo 24.

V průběhu filmového představení pro děti v malenovickém kině Květen, se učitelky z snažily dovolat rodičům dětí, aby si je mohli vyzvednout. Uvařené obědy které si díky evakuaci nestačily sníst, jim mohli rodiče odvézt ze školek.

Počet evakuovaných dětí měl celkem dosáhnout počtu čtyř stovek. Ale od jejich příjezdu do malenovického kina Květen, si pro ně jezdili rodiče a vyzvedávali si je. Mnoho malých capartů stačili převzít jejich rodiče ještě v průběhu přípravy na evakuaci.

„Rodiče celou situaci vzali velice dobře a trpělivě. Kdo mohl a chtěl, tak si opravdu děti vyzvedl. My jsme rodiče nenutili, aby si děti vyzvedávali, protože víme, že jsou rodiče pracující. Navíc jsme školka ze záplavové oblasti, takže jsme na to docela zvyklí," řekla ředitelka mateřské školky U Dřevnice Ivana Vymětalová.

„Školku jsme zabezpečili a na pokyn jsme se přesunuli do malenovického kina. Tam jsme dětem přivezli svačinky, na pití minerálky a teplý čaj. Po dvanácté hodině jsme ze školky dovezli do kina i oběd," řekla Vymětalová. Součinnost se záchrannými složkami a Městem Zlín hodnotila jako velice dobrou.

„Mohu za sebe říci, že díky zkušenostem, nebylo tu situaci obtížné zvládnout. Stalo se, že jsme zažili dramatičtější situace spojené povodněmi v roce 1997 a před dvěma lety. Toto ale byla jiná situace, navíc, koordinace s městem byla úžasná. Informovali nás a řekli nám i co po nás budou chtít. Musím říci, že děti byly zajištěné po všech stránkách. Navíc se nebály. Jsou totiž na tyto situace díky našemu vzdělávacímu programu připravené," vyzdvihla Vymětalová.

Jedná se podle ní o speciální program, kdy jsou děti hrou připravovány na to, že se něco nečekaného stane. Potom reagují v klidu a nemají s touto situací problémy.

„Ve školce nám po evakuaci zůstaly jen dvě děti, pro které do půl hodiny přijedou jejich rodiče," řekla včera dopoledne krátce po rozhodnutí o evakuaci dětí ze školky na ulilci Osvoboditelů, její ředitelka Hana Kadlčáková. Děti z této mateřské školky se tou dobou již přesunovaly přistavenými autobusy do malenovického kina, kde byl pro ně připraven program a topromítání fimů O Krtečkovi.

V další školce ve Zlíně na Vyhlídce se ve stejnou dobu naopak chystali na příjem evakuovaných dětí.

„Očekáváme děti ze školky Slínová a z jeslí," informovala ředitelka Ivana Pilátová. Pro děti byly nachystány prostory, místa k sezení či hře a samozřejmě i jídlo a pití. Pracovníci školky Na Vyhlídce v čele s jejich ředitelkou Ivanou Pilátovou se snažili dětem zajistit bezpečí, klid a pohodlí. Rozhodnutím krizového štábu města se pak děti po 14. hodině zase začaly vracet do svých školek. Rodiče si je tak mohli vyzvednout na stejném místě, kde je ráno zanechali.

Související: POŽÁR SVIT: Hasiči bojovali s ohněm. Děti mezitím sledovaly Krtečka

JANA ZAVADILOVÁ