Zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje měla jen za první prázdninový měsíc celkem 14 výjezdů k pacientům po pádu z koloběžky. Hned v prvním srpnovém týdnu pak Horská služba Jeseníky řešila úraz jezdkyně na koloběžce při sjezdu pod nádrží Dlouhé stráně. Do hor musel i vrtulník leteckých záchranářů.

Nárůst úrazů spojených s jízdou na koloběžkách během letních měsíců potvrzuje Oddělení urgentního příjmu Fakultní nemocnice Olomouc, kam záchranná služba zraněné přiváží.

„Nejsou to jen koloběžky, ale i jiné samohyby s elektrickým pohonem. Jsou to méně stabilní vozítka než kola a mnohdy dosahují poměrně velkých rychlostí. Přesto na nich velká část jezdců neužívá přilby,“ poukázal na hazardování zástupce primáře oddělení Hynek Fiala.

Péče o pacienty s covidem. Ilustrační foto
Počet nakažených koronavirem v kraji vzrostl o třetinu. Lehké průběhy

Podle lékařů z traumatologické kliniky se v případě koloběžkářů jedná o menší poranění, ale také o velmi závažné úrazy. V jejich péči nejčastěji končí děti a mladí lidé od deseti do pětatřiceti let, ale mezi zraněnými jsou i senioři, kteří si ne vždy uvědomují své limity dané věkem či nízkou svalovou silou.

Mladší lidé podle traumatologů nehody odnesou většinou odřeninami, podvrtnutým kotníkem nebo zlomeninami, u starších jezdců bývají úrazy obvykle závažnější. Podle primáře Traumatologické kliniky Radima Vintera roste i počet úrazů hlavy a mozku a sdružených poranění následkem střetu s motorovým vozidlem.

„Za nejvíce nebezpečné považuji sjezdové koloběžky, které jsou schopny vyvinout velkou rychlost a vysokou kinetickou energii. Důkazem jsou například nedávné dva vážné úrazy při sjezdu z Dlouhých strání. Následují elektrokoloběžky a nejméně rizikové jsou podle mě odrážecí koloběžky,“ hodnotil rizika vozítek primář Radim Vinter.

Vysoké riziko fatálních pádů

Podle přednosty Kliniky ústní, čelistní a obličejové chirurgie Petera Tvrdého je riziko fatálních pádů v relativně velké rychlosti při jízdě na koloběžce velmi vysoké.

„Lidé nestihnou pád ztlumit a dopadají na hlavu a přímo na obličej. A pak končí u nás, často se zlomeninami obličejových kostí, nebo devastujícím poraněním zubů. Nejsou výjimkou slečny, kterým musíme doslova sešít obličej,“ poukázal Peter Tvrdý.

V posledních dvou letních měsících bylo i několik úrazů z elektrokoloběžek natolik vážných, že zraněné hospitalizovali na Neurochirurgické klinice Fakultní nemocnice.

Nová olomoucká cyklostezka ve Chválkovické ulici - zanesená bahnem a kamením, 16. září 2022
Otřesné a nebezpečné. Nová cyklostezka ve Chválkovické "schytala" terénní úpravu

„Byli u nás léčeni a operování pro poranění krční páteře po pádu nebo poranění mozku a obličejového skeletu,“ vyjmenovával primář kliniky David Krahulík.

Odborníci se shodují, že je třeba pro koloběžkáře nastavit jasnější pravidla. Elektrokoloběžka, stejně jako koloběžka, je dosud legislativně považována za jízdní kolo, přestože má se způsobem jízdy na jízdním kole pramálo společného.

„Široká dostupnost sdílených koloběžek ve městě, jízda po parku bez pravidel, bez helmy a bez chráničů a větší hustota provozu vedou logicky i k většímu počtu kolizí. Z vlastní zkušenosti musím říci, že ovládaní elektrokoloběžky je specifické. Malá kolečka, kolmá řídítka umožňující snadnou manévrovatelnost, silné brzdy a rychlost do 25 kilometrů v hodině - to je prostě pekelná kombinace,“ uzavřel primář Radim Vinter.