K neštěstí došlo ve čtvrtek po sedmé hodině večer v jednom z bytových domů v Obchodní ulici nedaleko radnice. Tedy v samotném centru města.

„Psychicky nemocný muž ohrožoval zasahujícího policistu sekyrou,“ přiblížila okolnosti případu krajská policejní mluvčí Jana Bartíková. Policista pak zřejmě v sebeobraně útočníka smrtelně postřelil.

Záchranka byla na místě vzápětí. Duševně nemocného muže se už ale zachránit nepodařilo. „Ani přes oživovací pokusy už jsme nemohli muži pomoci. Střelné zranění, které utrpěl, bylo natolik vážné, že se neslučovalo se životem,“ sdělil mluvčí krajských záchranářů Petr Olšan.

Celou událost nyní prošetřuje Inspekce Policie České republiky.

„Naši pracovníci přímo na místě zasahovali,“ uvedla mluvčí Radka Sandorová.

Podle informací ČTK nemocný muž ohrožoval svého otce, kterého se policistům podařilo z bytu dostat ven. To ale domovnice Dagmar Válková, která spolu s dalšími sousedy policii na rozlíceného muže zavolala, zpochybnila.

„Starý pán seděl na pivu a přišel až poté, co mladý začal dělat šílený binec,“ poukázala.

Ať tak či tak, podle Válkové zasahovala police a záchranná služba v bytě poměrně často.

„Mladý pořád na někoho řval a tvrdil, že ho mimozemšťané upalují laserem. I svému tátovi sprostě nadával. Byl úplně mimo. Problémy s ním začaly už tak před pěti, šesti lety,“ přiblížila sousedka zemřelého muže.

Ten byl podle jejích slov těžký schizofrenik. „Na kontroly k doktorovi ale nedocházel a předepsané léky také nebral. Několikrát byl i na léčení v Kroměříži, ale vždy se po pár dnech vrátil na revers domů,“ kroutí hlavou Válková.

Zlínští policisté, kteří o případu oficiálně informovali až v pátek dopoledne, museli na místo těsně po tragédii povolat dokonce členy posttraumatického intervenčního týmu.

„Ti se několik hodin starali o příbuzné zemřelého. Bez psychologické pomoci nezůstal ani policista,“ doplnila Jana Bartíková.

Deník poprosil o reakci k celé události i starostu Otrokovic Jaroslava Budka, ten však celou věc příliš komentovat nechtěl.

„Byl jsem o záležitosti informován, ale kvůli probíhajícímu vyšetřování se nebudu vyjadřovat,“ omluvil se starosta.

Výběr případů, kdy byl při policejním zásahu usmrcen člověk

Výběr případů z posledních let, kdy byl při policejním zásahu usmrcen člověk:

10. června 2007 – Policisté zastřelili v Litoměřické ulici v Praze 9 muže, který tam přepadl ženu. Před střelbou zranil dva strážníky, kterým sebral pistoli a tonfu.

12. ledna 2008 – V centru Prahy se zastřelil dvaatřicetiletý muž při útěku před policejní hlídkou. Muž začal před policisty utíkat, poté co ho v rámci běžné kontroly zastavili na Masarykově nádraží.

10. září 2008 – Roman Postl, který podle policie zastřelil v Ústeckém kraji čtyři muže a dalšího se pokusil zabít, při útěku zastřelil policistu a střílel na svědka. Nakonec ho postřelili policisté. Později v nemocnici svým zraněním podlehl.

16. září 2009 – Při přestřelce v pražských Řeporyjích zemřeli kriminalista a recidivista. Kriminalista zemřel, když se vydal zadržet osmadvacetiletého muže, který měl nastoupit do výkonu trestu. Muž začal autem najíždět do policejního vozu a při následné střelbě utrpěl kriminalista smrtelné zranění. Recidivista se po střelbě snažil uprchnout blízkou zahradou, kde ho zastřelil další policista.

11. listopadu 2009 – Při policejním zásahu spáchal sebevraždu uprchlý vězeň Pavel Tauchen, který o den dříve s pomocí své manželky uprchl eskortě na poliklinice v Plzni. Tauchenovou při zásahu policie postřelila.

18. prosince 2009 – Při zásahu policie v Olomouci proti dvěma mužům, kteří údajně ukradli osobní auto, jeden z podezřelých po střelbě zemřel, druhý utrpěl zranění. Zraněn byl i policista, který proti nim střelnou zbraň použil.

27. května 2010 – Při přestřelce s policií zemřel v Plzni-Liticích třiatřicetiletý muž, po kterém bylo vyhlášeno pátrání. Muž, na něhož byl vydán příkaz k zatčení, se dva roky skrýval a vyhýbal nástupu trestu. Muže usmrtila kulka, kterou se sám během zásahu zastřelil z nelegálně držené zbraně.

9. února 2011 – Policisté smrtelně zranili v Praze 2 sedmadvaceti­letého muže, který je a další lidi ohrožoval pistolí. Muž se podle policie nejprve zabarikádoval v bytě, hrozil, že zapálí dům a jeho obyvatele postřílí. Později z bytu vyběhl se střelnou zbraní, policisté proti němu zasáhli.

4. března 2011 – Policisté zastřelili v Lysé nad Labem osmapadesátiletého muže. Dopoledne vyhrožoval své družce zabitím, pak se zabarikádoval v bytě. Hrozil, že se zastřelí. V průběhu vyjednávání začal na zasahující policisty střílet.

února 2012 – Při pronásledování kradené dodávky na pražském Zlíchově použil jeden ze zasahujících policistů služební zbraň. Údajně tak učinil v situaci, kdy se ho pronásledovaný řidič snažil autem srazit, a přímo tak ohrožoval jeho život. Po střelbě zůstala ve voze mrtvá spolujezdkyně. Případem se zabývá Generální inspekce bezpečnostních sbo­rů.