„Zdejší terén je velmi kopcovitý, členitý a právě za současného počasí i také někdy nesjízdný. Naše stávající technika se v těchto podmínkách ukázala jako nedostatečná," uvedl Michal Dlouhý, ředitel Pyrotechnické služby Policie ČR.

Podle něj tato nová vozidla svými parametry několikanásobně převýší současný vozový park terénních vozidel, který tvořily převážně Lady Nivy.

„Potřebovali jsme práci policistů zefektivnit. Právě v době, kdy se již podařilo některé části areálu vyčistit, potřebují naši pyrotechnici techniku, díky které se mohou ve členitém terénu snadněji a rychleji pohybovat," doplnil Tomáš Tuhý, policejní prezident, který se předání vozů také účastnil. Jedna ze dvou „čtyřkolek" tak zůstane ve službách pyrotechniků, druhý vůz pak bude sloužit policistům ve Zlínském kraji.

„O podobné vozidlo, vhodné do náročného terénu, naše ředitelství už delší dobu usilovalo a jsme za něj rádi. Samozřejmě nebude využito jen ve Vrběticích, ale vzhledem k hornaté krajině Zlínského kraje jej v budoucnu využijeme i jinak," doplnil také Jindřich Kučera, náměstek pro službu kriminální policie a vyšetřování.

Policejní prezident Tomáš Tuhý také poznamenal, že terénní vozidla s podobnými parametry nejsou běžnou součástí policejní výbavy. V garážích krajských ředitelství jich je jen absolutní minimum. To se však má změnit a policie hodlá podobná auta rozšířit i do dalších krajů.

K předání vozidel došlo přímo v areálu vrbětického skladu. Řeč se tak stočila i k aktuálním novinkám.

„Nyní se podařilo vyskladnit již 120 kamionů s municí. Stále však platí, že sanace areálu může trvat roky. K vyšetřování můžeme přistoupit až po úplném vyskladnění," zopakoval policejní prezident.

Pyrotechnická služba má v rámci ČR k dispozici 36 vozidel. Žádné z nich však nemělo zvýšenou schopnost pohybu v terénu.

Mitshubishi Pajero LWBJde o terénní vůz s pohonem 4×4. Obsah motoru je 3,2 l a jedná se o čtyřválec. Palivem vozidel je nafta. Výkon motoru 147 kW. Nejvyšší rychlost 180 km v hodině. Maximální stoupavost 35°. Umí se brodit vodou do 70 cm. Cena obou vozidel byla bezmála dva miliony čtyři sta tisíc korun.