Speciální tým s označením Kobra odhalil daňové úniky. Podnikateli zabavil zboží v hodnotě 25 milionů korun

Kobra tak zabavila zboží podnikateli z Uherskohradiš­ťska, přičemž se jednalo o zásoby toaletního papíru, papírových ubrousků a utěrek. Přesněji řečeno: 3 miliony 700 tisíc rolí.

Informovali o tom v pátek policejní prezident Tomáš Tuhý a čelní představitelé Celní a Finanční správy na tiskové konferenci ve Zlíně. Při této příležitosti také vysvětlil, že se jednalo o firmy, které kupovaly a obchodovaly se zbožím, které putovalo na území celé České republiky a Slovenska.

Prostřednictvím fiktivních firem – bílých koní pak mělo docházet k jeho překupování a následným odprodejům a

porušování daňové povinnosti. „Jen díky vynikající práci krajské zlínské policie, Celní a Finanční správy jsme nejen objasnili případ, ale také zajistili zboží v odpovídající škodě," projevil spokojenost policejní prezident Tomáš Tuhý.

Zdůraznil také, že se v tomto případě splnilo to, na co se speciální tým Kobra zaměřuje a to je boj proti daňové kriminalitě.

„Akce proběhla tento týden, kdy Celní správa zabavila zboží v hodnotě 25 milionů korun. Jednalo se přitom o jedno z největších co do finančního objemu odebrání zboží, které Celní správa zabavila," připomněl Jiří Žežulka z Generálního ředitelství finanční správy.

„Jsem rád, že ve Zlínském kraji Kobra dobře spolupracuje s Celní a Finanční správou," dodal.

Případ se dostal do hledáčku Kobry na začátku letošního roku, kdy při celostátní kontrolně exekuční akci byl na hraničním přechodu se Slovenskem zjištěn neobvykle velký pohyb kamionů s toaletním papírem mezi českými a slovenskými firmami.

Jen za tři dny se jednalo až o čtyřicet vozidel. Proto pracovníci zlínského finančního úřadu zahájili daňovou kontrolu u dvou českých firem, kterým bylo zboží ze Slovenska dodáno.

Policejním šetřením bylo dále zjištěno, že toaletní papír byl pořizován dvěma uherskohradišťskými firmami, které jej ihned zase dodávaly zpět na Slovensko. Přičemž ve firmě na Slovensku, kam bylo zboží z Hradiště zpět dodáno, byl stejný jednatel jako u firem v Uherském Hradišti.

Podle zákona při dodání zboží do jiného členského státu EU, je tuzemský plátce DPH při těchto transakcích od daně osvobozen, jeho povinností je však tuto skutečnost doložit. Finančnímu úřadu však toto nikdo nedoložil a kontrolou bylo zjištěno, že plátce prodával toto zboží i u nás, ale DPH neplatil.

Proto se na tyto společnosti zaměřili kriminalisté odboru hospodářské kriminality zlínského krajského ředitelství a zahájili na začátku tohoto měsíce úkony trestního řízení. Neboť vzniklo podezření, že došlo k trestnému činu ve věci podvodu a krácení daně, poplatku a podobné povinné platby.

„Díky vzájemné spolupráci našich kriminalistů, Finančního úřadu pro Zlínský kraj a Celního úřadu pro Zlínský kraj, tedy členů týmu Kobra, se podařilo zjistit další podezřelé okolnosti případu. Není vyloučeno, že bude mít tato kauza na konci vyšetřování mnohem větší rozměry," naznačil náměstek ředitele pro službu kriminální policie a vyšetřování Krajského ředitelství policie Zlínského kraje Jindřich Kučera.

Jeho slova doplnil i Jiří Žežulka. „Opět se ukázalo, že spolupráce daňové Kobry je přínosná pro všechny zúčastněné strany. Jsem přesvědčen, že bez její existence by se případ nepodařilo dotáhnout do konce v takto krátkém čase a s takovými výsledky," uzavřel.

Podle policie v případě, že budou osoby podezřelé ze spáchání trestných činů podvodu a krácení daně, poplatku a podobné povinné platby uznány vinnými, hrozí jim trest odnětí svobody v délce pět až deset let.