Vlastní program zahájila včera po jedenácté hodině dopoledne v Domě pokojného stáří na Jižních Svazích ve Zlíně. Vládní auto, z nějž vystoupila manželka prezidenta, monitorovala ochranka, stejně tak okolí domu.

Ředitelka domova Kateřina Pivoňková pozvala nejdřív první dámu na prohlídku objektu. V zasedací místnosti už na ni čekala většina seniorů, aby ji přivítali. „Jsem moc ráda, že tady můžu být. Máte to tady moc hezké," rozhlížela se kolem sebe Ivana Zemanová.

Seniorka Jiřina Kadlečková ji měla možnost vidět poprvé. „Návštěva se mi líbila. Paní prezidentová je moc sympatická," zhodnotila klientka Naděje.

V jednom z pokojů už ale na první dámu čekala Marie Stráníková, aby si spolu krátce popovídaly. Seniorka žije v domově teprve krátce, asi tři čtvrtě roku. Začátky v domově byly pro ni prý těžké, ale nyní hraje devadesátišestiletá seniorka se svou spolubydlící šipky a chodí na přilehlou zahradu na procházky.

Čiperná paní si návštěvu Ivany Zemanové při čaji zjevně užívala. Dostala od první dámy dokonce kytičku a na památku knihu o prezidentském sídle v Lánech.

Marie Stráníková se narodila v ruském Tomsku v roce 1919. S rodiči se po válce přemístili do Československa a bydleli v Přerově. Po několika letech získal její tatínek práci ve Zlíně, kam se přestěhovali. Marie pracovala jako švadlena a později jako vychovatelka u dětí v dětském domově ve Vavrečkově vile na Mladcové. S manželem vychovávali dvě děti a byli spolu dlouhých šedesát čtyři let.

Po desetiminutovém setkání s pamětnicí bylo pro manželku prezidenta připraveno pohoštění, při kterém spolu s ředitelkou a dalšími zaměstnanci probrali chod domova. Ivanu Zemanovou zajímalo zdraví klientů a stav několika hendikepovaných, čekací doby, úroveň vybavení i zázemí domova.

„Máme z návštěvy velkou radost. Byla to pro nás mimořádná událost, nečekaná. A doufám, že se paní Zemanové u nás líbilo. Velmi se zajímala o to, co děláme a jak to u nás chodí. A také jak se klientům daří. Máme z toho velkou radost," nešetřila chválou ředitelka domova Kateřina Pivoňková. Kuchaři, sestry, pomocní pracovníci i vedení domova – asi třicítka zaměstnanců v čele s první dámou zapózovala při společné fotografii na památku návštěvy.

„Je to takové zpestření všedního dne, kdy mám moc práce. Jsem rád, že jsem paní Zemanovou mohl vidět," pousmál se údržbář Stanislav Novotný.

Tři černé vládní vozy se rozjely směr Koliba U Černého medvěda, kde čekalo na Ivanu Zemanovou čtyřchodové obědové menu. Jako hlavní chod se podávaly telecí biftečky s hříbkovou omáčkou a gratinovaným bramborovým pyré. Oficiální program první dámy pokračoval ve Valašském Meziříčí, přijela se seznámit s historií a současností Moravské gobelínové manufaktury. Usedla dokonce k rozpracovanému ručně vázanému koberci a měla možnost do něj vlastnoručně umístit několik uzlíků. Stala se tak spolutvůrkyní tohoto díla.

DENISA SPURNÁ