Slavnostního zahájení návštěvnické sezony se ujala ministryně kultury a vizovická patriotka Alena Hanáková, která za pomoci velkého stříbřitého klíče symbolicky odemkla vstup do zámku.

Někdejší starostku Vizovic podle jejích slov překvapilo a zároveň potěšilo, jaké množství lidí se na apríla přišlo na zámek podívat.

„Hrady a zámky, kterých je u nás spousta, mají všem připomenout, jak úžasní byli naši předkové. Je to obrovské bohatství, kterým naše republika může pyšnit,“ poukázala Hanáková, která popřála nadálku všem kastelánům úspěšnou sezonu.

Sama ministryně si prý zámek prošla mnohokrát „Vztah jak k němu, tak i pochopitelně k Vizovicím samotným mám až takříkajíc rodinný. V mládí jsem dokonce na zámku jeden čas i prováděla,“ zavzpomínala Alena Hanáková.

Podle kastelánky Jany Pluhařové zažil zámek podobnou slávu jako v neděli naposledy v roce 1948. „To ale byla situace trošku jiná,“ připomněla.

V naprosto klasickém aprílovém počasí, kdy se sněhové přeháňky střídaly se slunečním svitem, si v zámecké zahradě mohli děti i dospělí vyzkoušet například pohyb na chůdách, stavění zámecké věže z dřevěných kostek nebo házení kroužků na cíl. Své umění předváděli také kováři, na zahřátí pak mohli hosté ochutnat speciální aprílovou polévku.

Mezi těmi, kteří si zahájení zámecké sezony nenechali ujít byla i rodina Soukupíkova ze Zlína.

„Četl jsem v novinách, že se otevírají hrady a zámky. A jelikož jsou Vizovice nejblíže a zároveň je docela škaredě, tak jsme jeli sem. Druhou možností byl Buchlov,“ pokýval hlavou Petr Soukupík, kterému dělala společnost manželka a tříletá dcera Kája.

„Spíše než zámek ji ale zajímaly veverky v parku,“ pousmál se mladý tatínek.

Jednou z hlavních atrakcí, na niž se v letošním roce mohou návštěvníci vizovického zámku těšit, je výstava zhruba osmdesátky fotografií památek Unesco. V zámeckém přízemí bude přístupná po celý duben. Autorkou výstavy, kterou mohli návštěvníci poprvé zhlédnout právě v neděli, je cestovatelka a publicistka Milena Blažková. Ta je také autorkou řady vystavovaných snímků.

„Nejdůležitější však nejsou samotné fotografie, ale myšlenka ochrany památek a přírody, kterou chce výstava vyjádřit. Proto s ní už deset let vozíme objíždíme republiku, aby byla lidem co nejblíže,“ nastínila Blažková, která loni fotila například rýžová pole na Filipínách.

Novinek na zámku je letos ale mnohem více. „Na prohlídkové trase A přibyla nová místnost v podobě hudebního salonu. V druhé polovině roku bychom se pak měli pustit do náročné opravy kaple,“ odhalila Jana Pluhařová.

Ještě před plánovanou rekonstrukcí obsadí kapli po celý květen výstava liturgických textilií a předmětů. V polovině května odstartuje na vizovickém zámku také výstava historických hraček, která potrvá až do konce října.