Situace se oproti loňsku zlepšila v nemocnicích v Uherském Hradišti, Vsetíně a také v Kroměříži: nižší zisk než loni naopak vykázala v říjnu zlínská krajská nemocnice. „Výsledky jsou letos lepší, předpoklad je, že budou do konce roku ještě lepší," míní Lubomír Nečas.

Pomohla úhradová vyhláška, míní náměstek

Situace v krajských nemocnicích je podle něj stabilizovaná zejména díky lepší úhradové vyhlášce, která byla výhodnější už loni, kdy nemocnice hospodařily se ziskem. Předloni skončily v rekordní ztrátě 270 milionů korun.

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně hospodařila letos na konci října se ziskem 4,6 milionu korun, před rokem to bylo o 2,5 milionu korun více. Naopak zisk Vsetínské nemocnice se proti loňskému říjnu zvýšil o 11,6 milionu na 19,5 milionu korun.

Hospodaření uherskohradišťské nemocnice skončilo v říjnu v zisku 28,1 milionu korun, což bylo o zhruba pět milionů korun více než před rokem. Zisk Kroměřížské nemocnice pak meziročně stoupl z 7,1 milionu na 8,4 milionu korun.

Přes zlepšující se výsledky je třeba podle Nečase začít splácet ztráty z minulých let, zejména u zlínské nemocnice, jejíž dluh činil letos v polovině roku asi 400 milionů korun. Právě krajská nemocnice uvede už napřesrok v lednu v onkologickém centru do provozu tři nové přístroje: lineární urychlovač, magnetickou rezonanci a hybridní přístroj pro takzvanou pozitronovou i počítačovou tomografii (PET/CT).

V Kroměřížské nemocnici zase začne počátkem příštího roku fungovat v nových prostorách záchytná protialkoholní stanice, ve vsetínské se pak na příští rok chystá zahájení stavby interního pavilonu.

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU, ČTK