Bohatá diskuze k tématu je na facebookovém portálu Co mě štve i těší v Uherském Hradišti. „To se tu natáčí nějaký film, nebo jak,” táže se Honza Macháček. „Odkazuje to na Kreml, ale stejně to nechápu,” konstatuje Marek Dula. „Jaký smysl to má na domě v UH? Bude se to nějak řešit? Mě osobně to velmi pohoršuje,“ tvrdí přispěvatel podepsaný jako Matyáš Glosz.

Starosta podal trestní oznámení

 Reagoval na to také starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha. Podle jeho slov jde o budovu, která se nachází v Městské památkové zóně Uherské Hradiště, ale není v majetku a správě města Uherské Hradiště. Dům patří soukromé společnosti.

„Žádné okolnosti ani důvody této iniciativy mně nejsou známy, přesto považuji za nepřípustné, aby na budovu v Městské památkové zóně Uherské Hradiště a v bezprostřední blízkosti areálu bývalé věznice v Uherském Hradišti byla umisťována jakákoliv totalitní symbolika. Proto jsem podal trestní oznámení na neznámého pachatele z důvodu podezření ze spáchání trestného činu založení, podpora a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka,“ uvedl Stanislav Blaha. 

Světelný nápis byl podle jeho slov na budovu umístěn bez vědomí radnice. Umístění takového nápisu vyžaduje opatření stavebního úřadu dle zákona o územním plánování a stavebním řádu. K umístění a realizaci nápisu se také vyžaduje vyjádření orgánu památkové péče, protože předmětný dům se nachází v Městské památkové zóně Uherské Hradiště.

„Stavební úřad vyzve vlastníka k podání vysvětlení, za jakým účelem a kým byl nápis - světelné zařízení zrealizováno. Poté může Stavební úřad Uherské Hradiště ve věci podniknout další zákonné kroky. Umístění nápisu navíc porušuje doporučení Pravidel pro umísťování reklamy v Městské památkové zóně a v ochranném pásmu Městské památkové zóny Uherské Hradiště,” dodal Stanislav Blaha.

Nic špatného jsme neudělali, zní z firmy

Vlastníkem nemovitosti je společnost Simexco. Její jednatel Vilém Kubiš řekl ČTK, že instalace má upozornit na chátrání bývalé věznice v sousedství.

„Jedním ze záměrů bylo upozornit na to, že se nedělá nic s věznicí vedle, kde byli vězněni političtí vězni. Je to torzo, se kterým 30 let nikdo nic nedělá," sdělil ČTK Kubiš.

Ten z trestního oznámení nemá obavu.

„Jako firma jsme nic neporušili. Po celé republice je spousta míst, kde se rudé hvězdy zachovaly. Není to žádný zakázaný symbol. Já to vidím jako precedens. Buď všichni, nebo nikdo. Chápu, že se blíží volby, ale my se nemusíme nátlakovými akcemi ze strany některých lidí a institucí nechat dotlačit do kouta. Jsme svobodní lidé, žijeme ve svobodné zemi a myslím si, že nic špatného jsme neudělali," řekl Kubiš. Zdůraznil, že symbol i nápis jsou umístěny na soukromém majetku.