A to navzdory tomu, že jim je „teprve“ 18 let a coby maturantky na zdejších gymnáziích se musí připravovat na zkoušku dospělosti. Iniciativa se brzy uchytila a slaví úspěch.

Na sociálních sítích má projekt stovky sledujících, za tři měsíce se vybralo více než 65 tisíc korun od soukromých dárců a firem. Dívkám děkují zdravotníci i vedení nemocnice.

OD OBĚDŮ PO POUKAZY

A v čem vlastně projekt spočívá?

„Chtěli jsme pomoci. Jakkoliv, třeba jen maličkostí. V první části projektu jsme za vybrané peníze kupovali zdravotníkům obědy,“ vysvětluje Tereza Gajdošíková.

Studentky působily coby prostředník.

Personál si objednal jídlo, ony jej ve zlínských restauracích, které mají v současnosti kvůli vládním nařízením nouzi o zakázky, nakoupily, a pak ve vlastním volnu zdravotníkům takto dodaly. Do dnešních dnů to byly stovky jídel.

„Teď v druhé fázi nakupujeme poukazy různých firem, abychom kromě gastronomie podpořili i další odvětví,“ dodává Tereza.

Na začátky projektu vzpomíná také spoluautorka Nathalie Anna.

„Všechno vzniklo během podzimních prázdnin, kdy nebylo co dělat. Celý týden jsme seděly u počítače a věnovaly tomu veškerý čas. Nebylo to jednoduché. Musely jsme najít neziskovou organizaci, díky níž máme transparentní účet kam mohou lidé přispívat,“ vrací se k počátkům iniciativy Nathalie Anna.

BUDOU POMÁHAT, DOKUD NEDOJDOU PENÍZE

Obě cítí velkou podporu ze strany svých rodin, blízkých či učitelů.

„Hodně nám pomohli, když jsme byly samy dva týdny v karanténě a pak byly covid pozitivní,“ děkuje Tereza.

Ačkoliv měla Tereza hladký průběh nemoci, nabádá lidi, aby onemocnění covid-19 nebrali na lehkou váhu.

„Zrovna v dnešní době, kdy vládnou světu dezinformace je třeba si vše zjišťovat. Obzvlášť důležité je to v případě očkování, které nám může výrazně pomoci,“ míní Tereza Gajdošíková, studentka Gymnázia Zlín – Lesní čtvrť.

Její slova podporuje i Nathalie Anna, která pro změnu studuje na Gymnáziu a Jazykové škole s právem státní jazykové zkoušky Zlín.

„Znám příběhy lidí z covidových oddělení. Není to nic jednoduchého. Nemůžeme to podceňovat,“ dodává Nathalie Anna.

Maturita pomalu klepe na dveře. Nabízí se tedy otázka, jak dlouho budou ještě pokračovat v pomoci?

„Do té doby, dokud budou peníze. Chceme pomáhat. Nemocnice stále trpí. Proč skončit, když můžeme pomáhat?“ ptá se Tereza.

„Maturitu snad nějak zvládneme,“ usmívá se Tereza, která by ráda pokračovala ve studiu na vysoké škole.

Ještě ale váhá, zda dá přednost studiu žurnalistiky nebo práv. Nathalie Anna má umělecké sklony - studium filmu.

VÁŽÍME SI TOHO A DĚKUJEME, VZKAZUJE DÍVKÁM SESTRA

Jedinečný projekt, který je v současnosti spojuje, si okolí váží. Mezi nimi je i vrchní sestra plicního oddělení Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně Kateřina Paličková.

„Projekt je úžasný. Strašně moc se mi líbí, protože holky spojily podporu pro zlínské firmy s pomocí pro zdravotníky. Skvělý nápad,“ srší nadšením Kateřina Paličková.

„Tím, že se personál na službách střídá, každý si mohl vybrat co má rád. Vážíme si toho a děkujeme. Nejenom holkám, ale taky dárcům,“ uzavírá Paličková, jejíž plicní oddělení se s covidovými pacienty potýká už de facto od začátku pandemie.

Tereza a Nathalie Anna si sice poděkování od zdravotníků cení, ale se vší skromností říkají, že naopak lékařský a nelékařský personál nemocnice je ten, který si zaslouží obrovský dík.

Transparentní účet, kam je možné přispět: 294129271/0300