Tresty pro obžalované: 5,5 roku pro Václava Zlámala, 7,5 pro Petra Čagana. Sedm let ve vězení má strávit Bohumil Malátek, Martin Svoboda a Michal Klösel. Nejvyšší trest, 8,5 roku odnětí svobody, si vyslechl Martin Posládek. Sedmého muže Miroslava Klösela soud obžaloby zprostil.

Sama Jana Švejdová má největší zlost na Bohumila Malátka, provozovatele ubytovny v Oseku nad Bečvou. Právě tam dcera bydlela, právě tam ji našli mrtvou poté, co se napila jedovaté směsi.

„On se pořád cítí nevinný. Ten trest pro něj je mírný, pro všechny. Myslela jsem, že padnou vyšší tresty. Vždyť Malátek dostal jen sedm let," zlobí se.

„Co se týče obžalovaných, tak nikdo z nich nechtěl v přímém úmyslu zapříčinit smrt poškozených. Tady se jednalo o touhu po mrzkém zisku, a to ne příliš vysokém. S ohledem na všechny okolnosti případu museli být všichni obžalovaní srozuměni, že pokud prodávají nelegální alkohol neopatřený kolky, může se jednat o alkohol zdravotně závadný. A tedy že jeho požití může skončit fatálními následky. Což se také bohužel stalo," sdělil soudce Radomír Koudela ve svém zdůvodnění.

Rozsudky nejsou pravomocné, obžalovaní i státní zástupce se proti verdiktu krajského soudu odvolali.

Původně přitom obžalovaným za ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty hrozilo, že stráví ve vězení 12 až 20 let.

Podle obžaloby byli původně tři ze sedmi obžalovaných obviněni z obecného ohrožení, za což mohli v případě rozhodnutí soudu strávit ve vězení i doživotí. Rozhodnutí státního zástupce Jiřího Zemka však při jeho závěrečném návrhu ovlivnil verdikt Vrchního soudu v Olomouci, ke kterému se odvolalo sedm obžalovaných ze zlínské hlavní větve kauzy.

Ti si v květnu vyslechli za úmyslné obecné ohrožení tresty odnětí svobody v délce od osmi do 21 let. Odvolací soud ale jejich případ vrátil na krajský soud do Zlína zpět, aby znovu u těchto obžalovaných zvážil právní kvalifikaci a s ní spojené vysoké tresty.

„Proto jsem navrhl mírnější právní kvalifikaci," sdělil Deníku po předložení svého návrhu státní zástupce Zemek.

Dodavatelem smrtící směsi na severní Moravu byl podle obžaloby Martin Jirout. Ten byl souzen ve zlínské větvi kauzy. Vyslechl si rozsudek šestnácti let odnětí svobody.

Měl dodat bratrům Klöselovým do Havířova dodávku 2300 litrů jedovaté směsi. Ti ji měli distribuovat Martinu Posládkovi, který směs prodával dál.

Za jejich jednání je jim kladena vina ze smrti pěti lidí. Odběratelé Posládka měli být Martin Svoboda a Václav Zlámal.

Od nich se otrávená směs měla dostat až ke konečným spotřebitelům.

Další obviněný Petr Čagan měl předat Bohumilu Malátkovi nejméně 150 litrů jedovaté směsi. Na následky požití tohoto otráveného alkoholu pak měli zemřít tři lidé na Přerovsku. Obžalovaným v ostravské větvi byla kladena vina za smrt celkem devíti poškozených.

Všichni u soudu svou vinu popírali, dokonce někteří byli uraženi, že se jich obžaloba vůbec týkala.

Státní zástupce při své závěrečné řeči poukazoval na jejich aroganci a absolutní absenci lítosti nad jejich jednáním. Podle jeho slov měli nulovou snahu převzít zodpovědnost za své činy.

Jediný, kdo u soudu doznal vinu a projevil lítost, byl Michal Klösel.

Soudního líčení se účastnila i matka jedné z obětí, jednadvacetileté dívky z Přerova. „Je to strašně málo, kolik dostali, myslela jsem, že ty tresty budou vyšší," komentovala rozhodnutí senátu po ukončení hlavního líčení.

„Byl to rozhodně nejsmutnější soud s ohledem na počet zemřelých. Jedná se o tragédii neuvěřitelného rázu. Soud může jen s úctou vzpomínat na celou řadu zemřelých a poškozených," popsal kauzu soudce Koudela.