Jednatel společnosti Archatt Jan Všetečka Valašskému deníku řekl, že pracovníci firmy začnou ještě letos rozebírat ohořelé torzo a opravovat stávající platformu Libušína. Na jaře začnou chatu stavět znovu. „Úspěch ve výběrovém řízení nás těší. Je to pro nás samozřejmě prestižní zakázka. Dušan Jurkovič je navíc náš oblíbený architekt," uvedl Jan Všetečka a připomněl, že Jurkovič má svou stopu také v Brně, kde stojí Jurkovičova vila.

Na vlastní obnově chaty Libušín se bude podle Všetečky podílet asi dvaceti- až třicetičlenný tým pracovníků. „Obnova bude složitá v tom, že se musí opravdu velmi pozorně rozebrat stávající ohořelý fragment a vytřídit věci, které jsou ještě použitelné a které ne. Budou se také transferovat části původních zachovalých omítek se sgrafity. Budou to náročné operace, ale těšíme se na ně," řekl Všetečka.

Brněnská firma Archatt se podle informací na svých internetových stránkách zaměřuje na péči o památky. Vznikla v roce 1992 a má 150 zaměstnanců. Pracovníci firmy vedli například projekční a přípravnou činnost při obnově známé vily Tugendhat, pražského Národního divadla nebo na kroměřížském zámku. Obnovovali též krnovskou synagogu či dřevěné interiéry knihovny strahovského kláštera a další památky.

Vedení Valašského muzea vybralo firmu Archatt v soutěži z celkem pěti společností, které o zakázku usilovaly. Jedna se odvolala a námitku bylo nejprve třeba přezkoumat. „Námitku jsme zamítli, firma se pak na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže již neodvolala," uvedl ředitel skanzenu Jindřich Ondruš. S vítěznou firmou podepíše smlouvu do dvou týdnů.

Archatt podle Ondruše nabídl v soutěži nejnižší cenu, projektová cena byla o 20 milionů vyšší. „Podle referencí jsme vybrali dobrou firmu za dobré peníze," řekl ředitel.

Kvůli zdržení způsobeném námitkou se nepodařilo stihnout plánovanou zimní těžbu. Dřevo, které věnují Lesy České republiky, se tak bude těžit až v listopadu. Přes zimu se upraví a nachystá. „Skluz tedy nakonec nebude tak velký," uvedl Ondruš.